UA / RU
Підтримати ZN.ua

WSJ: Захід зіштовхнувся з проблемами в поставках Україні зброї для знищення іранських безпілотників

Вашингтон ще в серпні оголосив про намір відправити українській армії системи VAMPIRE, але перші контракти на їхнє виробництво були укладені лише в грудні.

Минуло більше трьох місяців з моменту, коли Росія почала використовувати велику кількість іранських безпілотників проти України. Але США досі важко забезпечити українську армію ефективними системами для боротьби з цією загрозою.

Пентагон ще в серпні вперше заявив про намір передати системи VAMPIRE, призначені для знищення безпілотників. Але лише в середині грудня був схвалений контакт на 40 мільйонів доларів про виробництво цієї зброї. Поставка перших чотирьох систем відбудеться в середині 2023 року. А ще 10 будуть доставлені до кінця року, - пише Wall Street Journal.

Пентагон не пояснив, чому на підписання контракту про виробництво систем VAMPIRE для України знадобилося кілька місяців. Компанія-виробник сказали виданню, що в цьому винна «паперова робота». 

«Це був процес, щоб залучити правильну форму контракту і правильний механізм, щоб ми включилися в роботу», - пояснив президент компанії L3Harris Technologies Люк Савой.

Wall Street Journal пише, що цей контракт підкреслює виклики, з якими США і їхні союзники зіштовхнулися, намагаючись допомогти Україні розібратися з загрозою з боку великих, повільних, але дешевих безпілотників Shahed-136, зроблених в Ірані. Росія використовує їх, щоб атакувати українські міста і електромережу. Виявилося, що доволі важко доставити і швидко розгорнути системи для боротьби з цими безпілотниками в достатній кількості, щоб це дало надійний захист.

Читайте також: США планують передати Україні антидронні системи VAMPIRE до середини 2023 року

«Думаю, Україні потрібно багато таких систем, широко розгорнутих по всій глибині фронту. Їй знадобляться сотні таких систем навколо великих міст, військових баз і військових об’єктів, біля ключових інфраструктурних об’єктів тощо», - сказав експерт з питань безпілотників Центру військово-морських аналізів Сем Бендетт.

VAMPIRE використовує сенсори високої чіткості для відстеження загроз і збиває їх за допомогою набоїв з лазерним наведенням. Така зброя досить компактна і її можна встановити на кузові звичайного пікапа. Українські військові збивають безпілотники-камікадзе. Але у них немає систем, які б забезпечували комплексний захист. Іранські безпілотники Shahed зроблені з загальнодоступних деталей включно з тими, які були вироблені на Заході. Вони дуже шумні, за що їх провали «летючими мопедами».

«Shahed знизив поріг розробки і конструювання досить ефективного і дуже дешевого, витратного безпілотника. Якщо ціна атаки нижча, ніж ціна перехоплення, тоді збитки несе сторона, яка захищається», - пояснив Бендетт.

США і НАТО відмовилися розкрити дані про те, якими ще видами зброї для боротьби з безпілотниками вони намагаються забезпечити Україну. Колишній пілот ударного гелікоптера і засновник консалтингової фірми Red Six Solutions Скотт Кріно сказав, що існує кілька технологій в цьому напрямку, які перебувають на етапі розробки. Деякі системи, такі як VAMPIRE, завдають удар по самому безпілотнику. Інші - вибухають біля нього, знищуючи його ціль своїми уламками. США зосередилися на лазерах і потужній мікрохвильовій зброї для знищення невеликих любительських апартів, до яких причепили вибухівку. Але такі технології ще досягли такого рівня розвитку, щоб їх можна було використовувати проти Shahed-136.

Читайте також: Україна захищається від недорогих російських безпілотників набагато дорожчими ракетами – NYT

Оскільки російська війна проти України наближається до своєї першої річниці, приватні компанії почали враховувати іранські безпілотники у своїх виробничих планах. Віце-президент Dutch Robin Radar Systems Білл Харака сказав, що його компанія оптимізує свої сенсори для кращого виявлення більших за розмірами безпілотників включно з Shahed-136.

«Запити, які ми отримуємо від різних організацій в Європі, стосуються боротьби з цією конкретною загрозою», - сказав він.

Американська компанія Fortem Technologies модифікує свою систему DroneHunter, яка ловить безпілотники в сіті, щоб вона була придатна для боротьби з іранськими безпілотниками.

«Нам повідомили характеристики Shahed-136. І ми вдосконалили систему, щоб вона могла ловити і такого типу безпілотники», - сказав виконавчий директор компанії Джон Груен, додавши, що Shahed-136 - це «зараз найбільша загроза серед всіх безпілотних повітряних систем, які використовують в конфлікті в Україні».