UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: Теракт у «Крокусі» оголив вразливі місця путінського режиму

Чому Путін мовчить про ІДІЛ та попередження США

Коли російський диктатор Владімір Путін нарешті заговорив про найстрашніший за останні 20 років терористичний напад на Росію – розстріл відвідувачів концертного залу «Крокус», він промовчав про кричущу неспроможність своїх служб безпеки запобігти нападу, в результаті якого загинуло щонайменше 133 людини, незважаючи на чітке попередження від Сполучених Штатів від 7 березня про те, що удар по концертному залу може бути неминучим, зазначає видання The Washington Post.

«Він також не згадав про «Ісламську державу» (ІДІЛ), яка взяла на себе відповідальність за напад і яку Путін неодноразово засуджував як ворога протягом тривалої військової інтервенції Росії в Сирії. У 2017 році Путін оголосив про перемогу над «Ісламською державою». Натомість Путін використав свій п'ятихвилинний телевізійний виступ [на наступний день], щоб підкреслити, що четверо безпосередніх виконавців «рухалися в бік України», коли їх затримали, і що «з українського боку для них було підготовлено вікно для перетину державного кордону». Він не звинуватив напряму Україну, яка заперечує будь-яку причетність, але згадка про «нацистів» – його звичний ярлик для українського уряду – дала зрозуміти, що він звинувачує Київ», – пишуть автори статті.

Читайте також: Путін - патологічний брехун, і зараз намагається пов'язати Україну чи інші західні країни з масовим розстрілом у "Крокус Сіті Холлі" - Дмитро Кулеба

«У важкі моменти Путін завжди зникає»

Вони зауважують, що жахливі відеозаписи, зроблені нападниками з автоматичною зброєю, які холоднокровно вбивають невинних відвідувачів концерту і підпалюють один з найпопулярніших розважальних закладів російської столиці, розбили зусилля Путіна представити Росію як сильну, згуртовану і стійку державу.

Напад стався всього через п'ять днів після «переобрання» на новий шестирічний термін на так званих «виборах Путіна», які російський диктатор використав для того, щоб продемонструвати суспільну підтримку своєї політики.

Незважаючи на риторику Путіна, який намагався звинуватити Україну, аналітики, колишні співробітники американських спецслужб і представники російської еліти заявили, що напад підкреслив вразливість путінського режиму воєнного часу, яка стала очевидною, коли Євгєній Прігожин очолив своїх найманців «Вагнера» під час короткочасного заколоту, спрямованого на зміщення вищих посадових осіб оборонного відомства в червні 2023 року.

«Режим демонструє свою слабкість у таких критичних ситуаціях, як це було під час заколоту Прігожина», – сказав Андрєй Колєсніков, старший науковий співробітник Центру Карнегі Росія-Євразія. Хоча Прігожин відмовився від повстання, шкода була очевидною. Тоді, як і під час подій цих вихідних, Путін не з'являвся протягом декількох годин, перш ніж нарешті вирішити надзвичайну ситуацію. «У важкі моменти Путін завжди зникає», – сказав Колесніков.

Читайте також: Посол Крутой нівелював заяви ФСБ, що терористи з "Крокуса" намагалися втекти в Україну. Виявляється, вони прямували у Білорусь

Проігноровані попередження

Всього за три дні до нападу в «Крокус Сіті» Путін відкинув попередження США про потенційну неминучу терористичну атаку як «відкритий шантаж» і як «спробу залякати і дестабілізувати наше суспільство».

Але з його авторитарною владою і практично відсутністю бажаючих кинути йому виклик, російський лідер навряд чи зіткнеться з будь-якою критикою або наслідками за те, що не сприйняв попередження більш серйозно.

Коли в минулому Росія потерпала від терористичних атак, Путін часто звинувачував Захід у їх підбурюванні. Аналітики вважають, що російський лідер майже напевно намагатиметься зробити це і цього разу. Провідна кремлівська пропагандистка Маргаріта Сімоньян, керівник державного телеканалу RT, вже в суботу заявила, що попередження американців перед атакою свідчить про те, що вони брали участь у її підготовці.

Колишні американські чиновники та аналітики заявили, що риторика, яка звинувачує Україну і колективний Захід, ймовірно, продовжиться і може призвести до подальших репресій, оскільки Путін намагається мобілізувати свою націю на затяжну війну.

Читайте також: Якби терористи з "Крокуса" хотіли втекти в Україну, змушені були б минати прикордонні регіони з найбільшою концентрацією силовиків — Юсов

 «З облоги «Норд-Осту» нічого не змінилося»

Інші заявили, що кровопролиття викликало моторошне відлуння епохи, яку Путін вважав давно минулою – під час його перших двох президентських термінів у 2000-х роках, коли Росію охопили смертоносні терористичні атаки, які він згодом використав для виправдання жорсткої реакції військових і служб безпеки та зміцнення своєї влади.

Вони вказали на очевидну відсутність належної безпеки в «Крокус Сіті», величезному розважальному і торговому центрі на околиці Москви, незважаючи на попередження з боку уряду США.

«Крокус Сіті – це гігантське місце з безліччю концертних залів. Там повинна була бути серйозна безпека, і там повинно було бути багато поліції. Майже те ж саме сталося 20 років тому під час облоги театру «Норд-Ост», і з тих пір нічого не змінилося», – сказав один московський бізнесмен, зазначивши, що поруч розташовані офіси московського регіонального уряду. 

Російський академік, який має тісні зв'язки з високопоставленими московськими дипломатами, дав схожу оцінку нездатності Росії запобігти нападу. 

«Зрозуміло, що ми будемо шукати українські сліди і, можливо, сліди західних спецслужб. Але, напевно, будь-яке розслідування виявить провали в роботі наших спецслужб», – сказав академік, який говорив на умовах анонімності, оскільки путінський режим часто мстить критикам. 

Читайте також: Як вибух у Москві в 1999 та «Норд-Ост» у 2002. У ЦПД пояснили, як в РФ можуть використати стрілянину в «Крокус Сіті Холлі»

Російські спецслужби вклали величезні ресурси в моніторинг пересування опонентів путінського режиму, використовуючи технологію розпізнавання облич, щоб відстежувати і допитувати тих, хто брав участь у нещодавньому протесті проти виборів Путіна або хто покладав квіти на честь Алєксєя Навального, опозиційного лідера, який помер у в'язниці минулого місяця.

Але забезпечення належної безпеки громадян від загроз, що походять від відомих терористичних угруповань, схоже, опустилося в списку пріоритетів, відзначають аналітики, незважаючи на те, що країна постійно стикається з терористичними нападами протягом багатьох років, в тому числі з двома, які були здійснені або приписуються «Ісламській державі» в 2019 році.

«Скрізь відчувається, що ми живемо в поліцейській державі, яка пильно стежить за кожним громадянином. Зараз людей часто зупиняють і перевіряють на вході в метро. В аеропортах безпека стала набагато жорсткішою. ... Виникає питання, як таке взагалі могло статися», – сказав Колесніков. 

Читайте також: Таджикистан відреагував на заяву росіян про причетність своїх громадян до стрілянини у «Крокусі»

Збої в російській системі безпеки – не виняток, а норма

«Якщо тільки це не дуже гучна публічна подія, як Олімпіада, або якщо в ній не бере участь Путін... російська пильність щодо серйозної безпеки завжди послаблена. Вам дійсно потрібно мати продуману систему, спрямовану на такі загрози, а вони були зосереджені в інших місцях», – сказав один колишній високопоставлений співробітник американської розвідки, який говорив на умовах анонімності, щоб обговорити делікатні питання. 

Під час свого телевізійного звернення в суботу Путін не торкнувся оцінки американських офіційних осіб, які заявили, що немає «жодних підстав сумніватись» в тому, що відповідальність за теракт взяла на себе філія «Ісламської держави», що базується в Афганістані.

Читайте також: Колишній агент ЦРУ: покладання Путіним відповідальності за напад на Москву на Україну — нісенітниця

Колишні американські посадовці заявили, що потенційна терористична загроза з Центральної Азії стала сліпою плямою для режиму Путіна, оскільки він зосередився на переслідуванні політичних ворогів у Росії та на загрозах, пов'язаних із вторгненням в Україну, включаючи удари безпілотників і транскордонні атаки.

«Вони не надали пріоритету загрозі з боку ІДІЛ, до складу якої входить багато вихідців з Центральної Азії. Тисячі вихідців з Центральної Азії приєдналися до «Ісламської держави», багато хто повернувся з Сирії та Іраку після втрати халіфату. Багато з них піднялися до дуже високих посад і прийшли з армії, поліції або розвідувальних служб низки центральноазіатських держав. Центральноазіатський елемент ІДІЛ завжди був націлений на Росію. Я не думаю, що російська розвідка була шокована або здивована тим, що виникла ця проблема. Вона просто не була достатньо важливою в їхньому порядку денному», – сказав Дуглас Лондон, колишній високопоставлений офіцер ЦРУ, який спеціалізується на боротьбі з тероризмом і Центральній Азії і працює ад'юнкт-професором у Школі дипломатичної служби Джорджтаунського університету. 

Читайте також: Кривавий штурм у Москві зруйнував ілюзію безпеки, яку Путін намагався культивувати після лютого 2022-го — Bloomberg

Нагадаємо, Путін публічно відреагував на розстріл росіян у «Крокусі» лише через 17 годин після. «Путін, замість того щоб займатись своїми громадянами Росії, звертатись до них, добу мовчав – думав, як це притягнути до України. Все абсолютно передбачувано», відреагував на заяви диктатора президент України Володимир Зеленський.

Черговий теракт у Росії змушує замислитись, чи не є це черговим інсценуванням Кремля для досягнення своїх цілей. ZN.UA зробило добірку про найбільш резонансні з терактів за останню чверть сторіччя, в яких читається «почерк Путіна».