UA / RU
Підтримати ZN.ua

WP: Путін не знає, що робити з війною проти України в 2023 році

Російські мільярдери, чиновники і дипломати кажуть, що єдиний план російського автократа - це з усіх сил намагатися змусити Україну і Захід сісти за стіл переговорів на його умовах.

Коли Владімір Путін минулого тижня приїхав у Мінськ для обговорення поглиблення співпраці, білоруський автократ Аляксандр Лукашенко саркастично пожартував. Але його жарт був аж надто схожий на правду.

«Ми співагресори, найбільш шкідливі і токсичні люди на планеті. В нас є лише одна суперечка: хто з нас більше. І все», - сказав він.

У новорічну ніч виповниться 23 роки з того моменту, як в 1999-му Путіна призначили президентом Росії. І на цю річницю він здається  ізольованим, як ніколи, - пише Washington post. Більше 300 днів жорстокої війни проти України підірвали цілі десятиліття обережного розвитку російських економічних відносин з Заходом. Агресія перетворила країну в парію, а спроби Кремля замінити ці зв’язки тісною співпрацею з Індією і Китаєм, схоже, слабнуть через те, що війна затягнулася.

Путін, який в минулому був агентом КДБ СРСР, завжди дотримувався власних суджень. Покладаючись на близьке оточення старих друзів і соратинків, він насправді ніколи повністю нікому не довіряв.

Але, як сказали Washington Post російські бізнесмени, чиновники і аналітики, між Путіним і елітою в країні з’явилася нова прірва. Один російський чиновник з тісними зв’язками в дипломатичних колах розповів, що Путін «втратив друзів».

«Лукашенко - єдиний, до кого він може приїхати з серйозним візитом. Всі інші бачаться з ним лише тоді, коли необхідно», - розповів співрозмовник видання.

Читайте також: У Рязані оплакують своїх загиблих солдатів, але війною Путіна не обурюються – репортаж NYT

Попри те, що цього тижня російський президент збирав лідерів пострадянських республік в Санкт-Петербурзі, авторитет Кремля в регіоні слабшає. Сьогодні Путін поговорив з лідером Китаю Сі Цзіньпіном через відео-зв’язок, намагаючись наголосити на тісних зв’язках між їхніми країнами. Сі Цзіньпін сказав, що готовий поглибити стратегічну співпрацю, але при цьому визнав «складну і доволі неоднозначну міжнародну ситуацію». У вересні він доніс до російського автократа свої «занепокоєння» щодо війни проти України.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді цього місяця написав статтю для російської газети «Коммерсантъ», в якій закликав «покінчити з епохою війни».

«Ми читаємо це і все розуміємо. І, думаю, Путін теж це читає і все добре розуміє», - сказав виданню неназваний російський чиновник.

Навіть Папа Франциск, який на початку війни намагався дотримуватися обережного підходу до поглядів Кремля, цього місяця порівняв російську війну проти України з нацистським геноцидом проти євреїв.

«В колі російських еліт посилюються питання щодо тактики Путіна в 2023 році після принизливих військових відступів восени. Зростає розкол між тими, хто хоче, щоб Путін припинив бійню, і тими, хто переконаний, що він повинен піти на ще більшу ескалацію», - пише Washington Post з посиланням на неназваного російського чиновника, а також на експерта Фонду Карнегі за міжнародний мир Татьяну Становую.

Читайте також: WSJ: Путіну не варто розраховувати, що глобальний ринок нафти йому допоможе

Представники російської еліти, з якими поговорили журналісти американського видання, сказали, що не можуть передбачити, що може статися наступного року. І вони підозрюють, що сам Путін не знає, що йому робити.

«Існує велике розчарування серед людей в його оточенні. Він точно не знає, що робити», - сказав російський мільярдер, який підтримує зв’язки у владних колах.

Російський чиновник розповів, що єдиний план Путіна полягає в «постійних спробах змусити Захід і Україну почати мирні переговори» за допомогою ударів по українській критичній інфраструктурі, а також вдаючись до інших погроз. Washington Post зауважує, що цього тижня російський автократ діяв саме так. Спочатку на Різдво він оголосив, що відкритий до мирних переговорів. Але водночас Росія провела нові масові пуски ракет, пошкодивши лінії електропостачання в кількох регіонах.

«Але Путін хоче говорити лише на власних умовах», - сказав виданню російський чиновник.

Російський мільярдер, чиновник і кілька аналітиків вказали на те, що Путін відклав щорічне звернення, під час якого він традиційно озвучує плани на наступний рік. Також він скасував щорічну прес-конференцію. І, на їхню думку, це говорить про ізоляцію Путіна і про спроби відгородити його від прямих питань, оскільки в нього немає плану, що робити далі. Прес-конференція особливо була ризикованою, зважаючи на те, що на неї традиційно приїжджають журналісти з віддалених регіонів Росії, які тепер сильно і непропорційно постраждали від мобілізації і втрат на війні.

«Перш ніж виступати зі зверненням, потрібен план. Але його немає. І, гадаю, вони просто не знають, що сказати. Він в ізоляції, звісно. Він взагалі не любить говорити з людьми. У нього дуже вузьке коло. А зараз воно звузилося ще більше», - сказав російський мільярдер.

Путін намагається звинуватити США і НАТО в затягуванні війни. І це все більше схоже на мовчазне визнання, що він втратив контроль над процесом.

«Як він може говорити нам, що все йде за планом, якщо ми вже 10 місяців у стані війни, хоча нам говорили, що все буде тривати кілька днів», - сказав виданню російський чиновник.

Читайте також: Лукашенко заявив про узгодження з Путіном усіх питань на наступний рік

Становая зауважує, що, з’являючись на публіці останнім часом, Путін мав виснажений вигляд. За її словами, російська еліта втрачає віру в нього, навіть якщо в російського автократа є якийсь таємний план.

«Він став особою, яка здається нездатною дати відповіді на всі запитання. Еліта не знає, в що вірити. Вони бояться думати про завтра. Є велике відчуття, що виходу немає, що ситуація невиправна. І що всі вони повністю залежні від однієї людини, а вплинути на щось взагалі неможливо», - сказала Становая.

Колишня радниця російського Центробанку Александра Прокопенко, яка подала у відставку і поїхала з Росії через кілька тижнів після початку вторгнення, сказала в інтерв’ю, що її колишні колеги «намагаються не розглядати війну з точки зору переможців і переможених. Але вони знають, що зараз для Росії немає хорошого виходу».

«Є відчуття, що ми не можемо досягти політичних цілей, які були визначені спочатку. Це зрозуміло всім», - сказала Прокопенко, додавши, що ніхто не знає, наскільки великих втрат Росія зазнає, перш ніж її лідери повірять, що існування країни під загрозою.

Ще один факт, який підкреслює зростання дистанції між Путіним і російським бізнесом, - це те, що російський президент скасував щорічну новорічну зустріч з мільярдерами. Офіційна причина - ризик зараження COVID-19. Оскільки наступний рік під великим знаком питання, російська еліта розділилася на два табори.

«Є прагматики, які вважають, що Росія взяла на себе тягар війни, який вона не здатна нести. Тож їй потрібно зупинитися. І є ті, хто хочуть ескалації», - пояснила Становая.

Читайте також: Війна Росії проти України об’єднує Європу, але демонструє її залежність від США – WSJ

Серед тих, хто виступає за ескалацію, Євгєній Прігожин, давній соратник Путіна, який володіє ПВК «Вагнер» і публічно критикує російське військове командування. Зростання розколу створює додаткові ризики для Путіна. Оскільки в 2023 році чергові президентські вибори будуть не за горами. Опитування свідчать, що російський автократ досі популярний серед більшості населення, яке продовжує споживати пропаганду Кремля. Але еліта в Росії переконана, що наступного року ситуація стане більш нестабільною.

«Ми не знаємо, що станеться у майбутньому. Може відбутися нова хвиля мобілізації. Економічна ситуація наступного року почне серйозно погіршуватися», - сказав представник російських дипломатії на умовах анонімності.

Колишній радник Кремля Сєргєй Марков, який досі підтримує зв’язок з командою Путіна, сказав, що у Путіна немає відповідей на важливі питання, з якими він має справу.

«Є два потенційні шляхи вперед. Один з них - армія продовжує битися, поки решта суспільства живе нормальним життям, як це було цього року. А другий - це той, який Росія пройшла в часи Другої світової війни, коли все було скероване на фронт і заради перемоги. Була повна мобілізація суспільства і економіки», - сказав Марков, який належить до табору тих, хто хоче ескалації.

Також Москва постала перед неприємними питаннями щодо очевидної слабкості російської армії. Зокрема, вона не може належним чином підготувати і озброїти 300 тисяч чоловіків, який мобілізували восени.

«Факт в тому, що у цих 300 тисяч мобілізованих немає зброї. Коли вони отримають військову техніку? У Путіна немає відповіді на це питання», - сказав він.

Також за словами Маркова, Індія і Китай віддаляються від Росії, тому що Путін не переміг досить швидко.

«В приватних розмовах вони кажуть: «Перемагайте швидше, але якщо не можете, ми не будемо будувати хороші відносини з вами. Потрібно або перемогти, або визнати поразку. Нам, перш за все, потрібне якомога швидше закінчення війни»», - сказав Марков.

Інші співрозмовники видання кажуть, що напруга у відносинах з Індією і Китаєм з’явилася тому, що вони стривожені ще більшою ескалацією.

Читайте також: РФ і Китай завершили спільні військово-морські навчання, відпрацювали захоплення підводного човна

«Ми чуємо, що є занепокоєння перспективою ескалації до ядерного рівня. І, як мені здається, в цьому всі висловилися дуже чітко, що це надзвичайно небажано і небезпечно», - сказав виданню неназваний російський дипломат.

Загалом, російська економічна еліта розуміє, що нічого хорошого очікувати не доводиться. За словами Прокопенко, яка працювала в російському Центробанку, багато хто опинився під санкціями Заходу. І всі дивляться на ситуацію з жахом: «Все, що вони будували, було зруйноване без будь-якої причини».