UA / RU
Підтримати ZN.ua

WikiLeaks: США кілька десятиліть прослуховували Меркель і її попередників

Прослуховуванню піддавалися особи, які відповідають за економіку і фінанси, зовнішню політику, політику безпеки і діяльність спецслужб Німеччини.

Агентство національної безпеки (АНБ) США протягом декількох десятиліть прослуховувало ключові телефонні номери німецького керівництва, зокрема стеження велося за трьома канцлерами Німеччини, повідомляє WikiLeaks.

Список цілей містить 56 прізвищ співробітників відомства федерального канцлера ФРН, відповідальних за економічну і фінансову політику, зовнішню політику та політику безпеки, а також особами, що координують діяльність розвідувальної служби.

Також WikiLeaks розмістив розшифровку переговорів Ангели Меркель, перехоплених АНБ, і список прослуховує ліній.

"Опубліковані сьогодні дані показують, що більшість американських політиків з вищих ешелонів влади були в курсі планів канцлера Ангели Меркель про подолання міжнародної фінансової кризи і проблем банків єврозони. Її приватні погляди на позицію Обами щодо іранської ядерної програми також потрапили до рук співробітників АНБ, коли був перехоплений розмова Меркель з наслідним принцом ОАЕ Мухаммедом аль-Нагаяном", - йдеться на сайті WikiLeaks. Ця розмова мала місце в березні 2009 року.

Крім того, як стало відомо, АНБ прослуховували телефони помічників Меркель і двох її попередників – Герхарда Шредера і Гельмута Коля.

На поточний момент влада Німеччини перевіряють опубліковану на WikiLeaks інформацію.

Wikileaks

Раніше в німецьких ЗМІ з'явилася інформацію про те, що АНБ США здійснювало прослуховування не тільки телефонів канцлера Німеччини Ангели Меркель, але і значної частини членів уряду Німеччини. Найбільше американську розвідку цікавила інформація про валютну і торговельну політику ФРН. Всього в списку контрольованих АНБ персон перебували власники 69 телефонних номерів, включаючи високопоставлених службовців міністерства фінансів Німеччини і Європейського центрального банку (ЄЦБ).

У результаті адміністрація Меркель викликала для пояснень посла США в Німеччині Джона Емерсона. Як повідомлялося раніше, Берлін різко виступив проти таких дій АНБ, зустріч мала "кризовий" характер.

Це не перший шпигунський скандал, в який залучені США і керівництво Німеччини. Масштабний скандал розгорівся в 2012 році, коли колишній агент АНБ Едвард Сноуден вперше заявив, що США прослуховували телефон канцлера Ангели Меркель і членів німецького уряду. Однак тоді в німецькій розвідці не знайшли підтверджень цим даним.

Також кількома тижнями раніше стало відомо, що організація Wikileaks, що займається оприлюдненням секретних дипломатичних документів після їх отримання з анонімних джерел або "витоку", опублікувала дані про прослуховування президентів Франції. У Wikileaks стверджують, що документація значилася в Агентстві національної безпеки США під грифом "цілком таємно".

Згідно з опублікованими документами, АНБ стежило за президентами Франції Жаком Шираком, Ніколя Саркозі та Франсуа Олландом (за період 2006-2012 рр..), а також за французьким кабміном і послом Франції в США.

Пізніше стало відомо, що Олланд скликав Раду безпеки Франції для оцінки отриманої інформації.