Міжнародний валютний фонд підвищив прогноз економічного зростання Грузії у 2022 році до рекордних 10 відсотків, повідомляє DW.
За словами голови Національного банку Грузії Коби Гвенетадзе, внаслідок російсько-української війни та супутніх санкцій міграційні потоки в Грузії значно збільшилися, що стимулювало сплеск попиту. В результаті середньорічне економічне зростання за перші вісім місяців поточного року склало 10,3 відсотка.
До початку російської агресії в Україні МВФ прогнозував зростання ВВП на рівні 5,9%
Грузія, поряд з іншими країнами СНД, які не вимагають віз від громадян РФ, стала одним із найпопулярніших напрямків екстреного від'їзду з Росії.
Перша хвиля російських мігрантів була навесні на тлі війни, друга - восени, на тлі оголошеної мобілізації. За даними грузинського МВС, з січня по вересень до країни прибуло 112 733 росіянина.
Різниця у цінах на оренду житла у вересні 2022 року порівняно з вереснем 2021-го, за даними дослідження TBC Capital, становила 74%. Навіть у спальних районах Тбілісі однокімнатні квартири, які раніше винаймали за 400-500 доларів на місяць, тепер коштують не менше тисячі доларів.
За перші дев'ять місяців 2022 року Грузія заробила близько $2,2 млрд на грошових переказах та туризмі з Росії, йдеться у доповіді організації боротьби з корупцією Transparency International Georgia.
Це у 2,6 раза більше, ніж у той же період 2021 року, і на 64% перевищує показник "докоподібного" 2019 року. В економіці Грузії ці доходи з січня до вересня 2022 року забезпечили 12,6% ВВП. У 2021 та 2019 році вони становили 6,3% та 10,4% відповідно.
"Це означає, що, порівняно з попередніми роками, економічна залежність Грузії від Росії посилюється. Таке зростання в основному зумовлене стрибкоподібним збільшенням грошових переказів", - вважають експерти Transparency International Georgia.
Однак вони очікують у майбутньому спаду доходів від взаємодії з РФ і рекомендують грузинській владі мінімізувати цю залежність. Організація пропонує, зокрема, укладати договори з усіма стратегічними партнерами, а також ретельно перевіряти, чи не пов'язані з особами чи компаніями, які перебувають під санкціями, або компаніями росіяни, які реєструють бізнес у Грузії.
Президент РФ Володимир Путін 21 вересня оголосив про "часткову мобілізацію". У сусідні з Росією країни ринув потік мігрантів, насамперед чоловіків, які мають намір уникнути «могилізації» - відправки в Україну. Зокрема, на прикордонному переході до Грузії черга автомобілів з РФ розтягнулася на багато кілометрів.