UA / RU
Підтримати ZN.ua

Введення російських військ поклало край військовій присутності США в Нігері — FT

Доля американських активів у країні, в тому числі бази безпілотників поблизу північного міста Агадес, залишається незрозумілою.

Російський літак приземлився в міжнародному аеропорту в столиці Нігеру Ніамей близько опівночі без особливих урочистостей, переправивши системи протиповітряної оборони й військовослужбовців до нового союзника Москви в Сахелі. Прибуття 100 солдатів на початку цього місяця стало остаточним сигналом для присутності американських військ, які базуються в цій західноафриканській країні з 2013 року, і підкреслило рішучість Нігеру розширити своє партнерство у сфері безпеки за межі Заходу. Це також ознаменувало ще одну стратегічну перемогу Москви в Сахелі, де військові уряди все частіше уникають своїх традиційних західних союзників на користь нових альянсів з Владіміром Путіним, повідомляє Financial Times.

Російське державне інформаційне агентство РІА повідомило, що новоприбулі солдати належали до Африканського корпусу, напівофіційного підрозділу міністерства оборони, який підпорядкований приватній військовій компанії "Вагнер". Виступаючи незабаром після прибуття росіян, один із військовослужбовців сказав, що вони приїхали тренувати нігерську армію.

Зміни у відносинах відбуваються на тлі хвилі небезпеки й терору, що продовжує охоплювати Сахель, де ісламістські повстанці, пов'язані з "Аль-Каїдою" і "ІДІЛ", вже більше десяти років сіють хаос від Нігеру до Буркіна-Фасо і Малі. Військові хунти захопили владу в усіх трьох країнах, оскільки народне невдоволення зростало через нездатність демократичних урядів і Заходу зупинити насильство.

Хвиля антифранцузьких настроїв у колишніх колоніях європейської держави призвела до відмови від французьких військ, тоді як тисячі людей приєдналися до протестів у Нігері, де хунта прийшла до влади в результаті липневого перевороту, закликаючи США вивести війська. Ібрагім Яхайя Ібрагім, старший аналітик з питань Сахелю в Міжнародній кризовій групі, вважає, що головною причиною прийняття Москви Нігером був "захист режиму", зокрема, від Франції, яку він неодноразово звинувачував у підготовці його краху.

Читайте також: В Нігерії розбився гелікоптер Ми-35 російського виробництва

"Для [Нігера] є сенс скористатися цим новим етапом, що відкривається в Сахелі", — вважає він.

Виведення американських військ з Нігеру було розпочато в березні, коли представник хунти назвав військову угоду між двома країнами незаконною і заявив, що вона "порушує всі конституційні норми". Вашингтон опирався виведенню військ навіть після того, як Нігер розірвав угоду, яка дозволяла американським військам діяти в країні, наполягаючи на тому, що переговори з режимом тривають.

Прем'єр-міністр Нігеру Алі Ламін Зейн, який минулого тижня перебував у Вашингтоні для участі у весняних зустрічах МВФ і Світового банку, окремо зустрівся із заступником держсекретаря США Куртом Кемпбеллом, щоб обговорити відносини. Він сказав американському чиновнику, що, хоча його країна вітає співпрацю в інших сферах, Ніамей не змінить свою позицію щодо військ, повідомила людина, знайома з ситуацією.

Читайте також: США заявили про намір взаємодіяти з хунтою в Нігері — FT

Минулого тижня США нарешті дали зрозуміти, що виведуть з Нігеру понад 1000 своїх військових і цивільних співробітників, причому очікується, що цей процес займе кілька місяців. Доля американських активів у країні, в тому числі бази безпілотників поблизу північного міста Агадес, залишається незрозумілою. Головним джерелом розбіжностей на переговорах між Кемпбеллом та Зейном була потенційна угода про продаж Нігером урану Ірану.

"Співпраця між Ніамеєм і Москвою активізувалася з початку року, і в січні міністерство оборони Росії заявило, що обидві країни працюватимуть разом, щоб стабілізувати ситуацію в регіоні", — пише Financial Times.

Читайте також: Хунти Нігеру, Буркіна-Фасо та Малі заявили про створення військового союзу

Нагадаємо, що раніше газета Financial Times повідомляла, що Росія заповнює порожнечу залишену Заходом в Сахелі. Африка — сфера діяльності заступника міністра оборони Росії Євкурова. Для чого Путіну потрібен африканський континент читайте у статті Петра Герасименка "Африканські ігри Путіна: лукавий московський антиколоніалізм".