Президент Сербії Александар Вучич запропонував спосіб зменшити етнічну напругу, яка загрожує миру на Балканах, шляхом проведення місцевих виборів на півночі, населеній сербами.
«Ми вважаємо, що для будь-якого прогресу в діалозі необхідно скликати і провести вільні, демократичні вибори на півночі Косова і Метохії за участю місії ОБСЄ і під контролем ЄС, під двома формуваннями регіональних директоратів, де поліцейськими будуть серби», — сказав Вучич.
Як пише Bloomberg, на прес-конференції в п’ятницю президент не вдавався до традиційної політики заохочення етнічних сербів у Косово кинути виклик косовському уряду, сигналізуючи про потенційну деескалацію.
«Рішення проблем у Косово, яке було б задовільним для сербів, просто не існує», — сказав він журналістам у Белграді.
Він закликав повернутися до переговорів за посередництва Європейського Союзу та повторив, що його країна ніколи формально не визнає від’єднання Косова від Сербії.
Серед інших вимог Вучича — повернення сербських суддів і прокурорів до виконання судових функцій на півночі Косова, виведення спецпідрозділів поліції з незаконно побудованих баз і виведення з усіх установ на півночі Косова, відновлення банківських і поштових послуг. Крім того, президент Сербії заявив про "термінове, негайне і остаточне формування Асоціації сербських муніципалітетів", а також про негайне звільнення всіх політичних в'язнів, які перебувають у списку, складеному Сербією в 1993 році.
Північне Косово є домом для найбільшої сербської громади, що залишилася після війни за територію 1998-99 років та проголошення Косово незалежності в 2008 році.
Згідно з угодою, укладеною за посередництва ЄС у 2013 році, серби погодилися брати участь у місцевих і центральних органах влади в Косово, але вийшли з них у 2021 році через нібито дискримінацію та відтоді бойкотували вибори.
Раніше Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) підтримала вступ частково визнаного Косово до організації
Вучич заявляв, що Сербія розгляне можливість виходу з Ради Європи, якщо до організації приймуть Косово.
30 серпня, влада Косова закрила п'ять установ, які працювали з етнічною сербською меншиною. США розкритикували крок, який ризикує призвести до подальшого зростання напруженості