11 листопада підрозділи ЗСУ зайшли до Херсона і взяли місто під свій контроль. Це стало черговою стратегічною поразкою Росії і змусило угруповання її військ тікати на лівий берег Дніпра, зазнаючи втрат у процесі. «Жест доброї волі» від окупантів викликав різку критику серед ідеологів «русского мира» та пропагандистів Кремля, які почали напряму звинувачувати у провалі Путіна. Диктатор опинився у скрутному становищі, оскільки жодним чином не може виправдати невдачі в Україні і ризикує втратити підтримку найвідданіших прибічників вторгнення. Про це пишуть аналітики Інституту дослідження війни (ISW).
Головним чином експерти посилаються на заяву праворадикального ідеолога Алєксандра Дугіна, котрий назвав Путіна «самодержцем», і звинуватив його у тому, що той не зміг виконати свій обов’язок перед народом. Так званий філософ зазначив, що завданням самодержця з необмеженою владою, яким є Путін у Росії, є самостійний порятунок держави у найскладніший момент. Дугін вважає, що російська ідеологія визначає відповідальність РФ захищати «російські міста», такі як Херсон, Бєлгород, Курськ, Донецьк і Сімферополь. У своєму зверненні ідеолог з екстремістськими поглядами взагалі натякнув, що Путіна спіткає доля «короля дощів», посилаючись на працю Джеймса Фрейзера «Золота гілка», у якій короля було вбито через те, що він не зміг викликати дощ в сезон посухи.
Критикуючи Путіна, Дугін не став звинувачувати у поразці в Херсоні командуючого російськими військами в Україні Сєргєя Суровікіна, але жорстко розкритикував адміністрацію президента РФ, яка підтримувала «фейкову ідеологію» через страх поширювати «істинну російську ідею».
Крім Дугіна дії влади все частіше зазнають критики з боку головних пропагандистів РФ, таких як Владімір Соловйов та низка воєнних кореспондентів, популярних у соцмережах.
«Пряма критика Путіна в середовищі провоєнної спільноти є майже безпрецедентною, і гучна та необдумана атака Дугіна на Путіна може свідчити про зміни в колі російських націоналістичних ідеологів. Путіну необхідно зберегти підтримку цієї спільноти, і, ймовірно, він наказав деяким своїм пропагандистам придушити будь-яку критику російського виходу з міста Херсона, оскільки багато програм новин державного телебачення пропускають або применшують наслідки виведення», — сказано у звіті ISW.
На думку експертів, кремлівський диктатор опинився у вкрай складному становищі: зростаючі сумніви серед радикальних російських націоналістів щодо відданості Путіна російській ідеології зменшують його привабливість для націоналістичної спільноти, тоді як мобілізація та великі втрати, ймовірно, продовжуватимуть засмучувати російське суспільство.
Раніше повідомлялося, що російські мілблогери критикують за поразку в Херсоні міноборони, захищаючи при цьому Суровікіна.