UA / RU
Підтримати ZN.ua

Директор колишньої платіжної системи Німеччини допомагав російським шпигунам проводити операції по всій Європі — FT

Компанія Wirecard могла роками використовуватися як тіньова фінансова мережа для оплати й сприяння російським таємним операціям.  

Виконавчий директор Wirecard, найбільшої фінансової компанії в Німеччині в минулому, Ян Марсалек використовував завербованих співробітників розвідки у Відні, щоб шпигувати за європейськими громадянами й планувати зломи й вбивства з боку елітних російських кілерів. Він також отримав найсучаснішу криптографічну машину уряду НАТО і переправляв викрадені телефони австрійських високопосадовців до Москви. Ці звинувачення, засновані на нових доказах, отриманих британською розвідкою, містяться в ордері австрійської поліції на арешт колишнього співробітника австрійської поліції й розвідки Егісто Отта, повідомляє Financial Times.

Отт був взятий під варту минулої п'ятниці. 44-річний Марсалек був не лише завербований Росією, але й, можливо, одним з найпотужніших європейських розвідників Кремля, який використовував свою посаду виконавчого директора компанії, що котирується на біржі Dax і майже поглинула Deutsche Bank, для сприяння насильницьким підпільним операціям по всьому континенту і в Африці.

У 86-сторінковому ордері стверджується, що Марсалек доручив Отту і ще одному високопоставленому співробітнику служби безпеки, Мартіну Вайсу, керівнику австрійської розвідки, сприяти роботі під прикриттям для російської військової розвідки й внутрішньої розвідки на європейській території протягом щонайменше п'яти років, починаючи з 2017 року. З того часу Вайс втік з Австрії й зараз живе в Дубаї. 

Читайте також: The Telegraph: Арештовані в Британії шпигуни Росії жили поруч з базою ВПС

Ці викриття посилюють занепокоєння тим, що сама Wirecard, компанія з обробки платежів, могла роками використовуватися як тіньова фінансова мережа для оплати й сприяння російським таємним операціям поза увагою служб безпеки НАТО. Зв'язки Марсалека з Росією і підозри трьох європейських спецслужб у тому, що він був російським шпигуном, були вперше розкриті FT у 2020 році, невдовзі після краху Wirecard.

"Отт використовував свій допуск до державної таємниці, щоб отримати конфіденційну поліцейську інформацію від інших європейських поліцейських органів, в тому числі з Великої Британії та Італії, про людей, яких цікавило відстеження російського уряду", — пише Financial Times, посилаючись на інформацію Служби безпеки Великої Британії MI5.

Міністр юстиції Австрії, представник партії Зелених Альма Задіч, пообіцяла терміново переглянути австрійське законодавство про шпигунство у відповідь на ці викриття. Відень є одним з головних європейських центрів політичного шпигунства. Третина зі 180 акредитованих там російських дипломатів є агентами розвідки під прикриттям, вважають західні чиновники.

Читайте також: Росія використовує сербського агента для проникнення в органи ЄС — західна розвідка

Нагадаємо, що журнал The Economist повідомляв, що російські шпигуни стали небезпечнішими, ніж будь-коли. Адже кремлівські спецслужби зробили висновки зі своїх помилок за останні два роки.