Пандемія відкинула світ на кілька десятиліть назад. Всесвітня організація охорони здоров’я всіма силами намагається зупинити поширення коронавірусу, координуючи зусилля різних країн, однак COVID-19 зупинити дуже важко. До того ж, ВООЗ останнім часом «слабшає», особливо після того, як президент США Дональд Трамп оголосив про намір Сполучених Штатів покинути Всесвітню організацію охорони здоров’я. А як відомо, Америка була одним з найбільших донорів ВООЗ, пише журнал The Economist.
Значну частину працівників ВООЗ складають американці, роль США у ВООЗ була надзвичайно великою.
Рішення США розірвати зв’язки з найвищим у світі органом у сфері охорони здоров’я в розпал пандемії неабияк дивує.
Тим не менше, вплив ВООЗ на інші країни останнім часом починає зменшуватися.
ВООЗ має власну законодавчу базу, так звані Міжнародні медико-санітарні норми, які діють з 2005 року.
Ці норми визначають правила поведінки під час надзвичайних ситуацій в галузі охорони здоров’я. Вони встановлюють правила поведінки різних країн, але деякі країни останнім часом ігнорують ці норми. При цьому, ВООЗ фактично не має жодних важелів впливу.
Держави-члени ВООЗ зобов'язані повідомляти про спалахи захворювань якомога швидше, але якщо вони цього не зроблять або зроблять це із запізненням, як зробив Китай з COVID-19, організація не може їх притягти до відповідальності.
До 2005 року правила були іншими. Колишня очільниця ВООЗ Гру Гарлем Брунтланн, яка керувала організацією з 1998 по 2003 рік, намагалася притягнути Китай до відповідальності за те, що країна вчасно не повідомила про спалах SARS у 2003 році.
Але після того випадку держави-члени ВООЗ значно «обмежили права та повноваження» генерального директора організації.
Подібні організації завжди працюють на умовах компромісу, це «ціна за те, щоб країни-члени змогли зібратися для переговорів».
ВООЗ - це головний форум, де країни співпрацюють у питаннях охорони здоров’я.
Організація отримує інформацію від країн про спалахи захворювання, організовує програми вакцинації та часто виступає як «агентство із затвердження вакцин».
Проте, робота ВООЗ часто залишається недооціненою. І якщо ситуація з поширенням хвороби виходить з-під контролю, інші країни звинувачують саме організацію, як це сталося в ситуації з США.
Але загалом ВООЗ швидко відреагувала на COVID-19. З самого початку пандемії організація активно співпрацювала з технологічними та соціальними компаніями, щоб ті надавали лише точну інформацію про коронавірус.
ВООЗ допомогла координувати глобальні зусилля з пошуку засобів лікування та вакцини. Організація співпрацює з фармацевтичними фірмами для забезпечення постачання ліків.
Зараз ВООЗ намагається контролювати рівномірний розподіл вакцини серед країн.
Однак, організація поступово починає втрачати власну впливовість та значущість, негативну роль відіграє і недостатнє фінансування.
Гроші – це одна з найбільших проблем.
Бюджет ВООЗ - це 2,5 мільярди доларів на рік (приблизно таку ж суму Америка витрачає на галузь охорони здоров’я для типового маленького міста).
Це досить «сумна цифра», такий бюджет навряд чи вирішить проблему світової пандемії.
Навіть потужні країни, такі як Китай та Франція вносять лише незначні суми у роботу ВООЗ. Найбільшим спонсором були саме США.
Нинішній очільник ВООЗ всіляко намагається забезпечити належне фінансування для організації. Однак, саме країни-члени повинні демонструвати єдність та підтримку, інакше в боротьбі з пандемією світ ризикує програти, резюмує журнал.
Раніше повідомлялося, що ВООЗ зафіксувала новий добовий рекорд захворюваності.