UA / RU
Підтримати ZN.ua

Візит Зеленського до США супроводжує напруга навколо «Північного потоку-2» — Bloomberg

Очікується, що Байден пообіцяє протидіяти експансії Росії.

Американський лідер Джо Байден під час зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським спробує запевнити, що США готові протистояти російській експансії в регіоні. Також лідери країн планують обговорити національну безпеку України, особливо питання агресії Росії та способи надання допомоги. Важливою темою буде і боротьба України з корупцією, пише Bloomberg.

Зеленський мав складні стосунки з США. Скандал навколо телефонної розмови з американським екс-президентом Дональдом Трампом став поштовхом до імпічменту Трампа після того, як з’явилася інформація, що Трамп утримував військову допомогу, щоб тиснути на українську владу, змушуючи шукати компромат на сина Байдена.

Зустріч Зеленського з Байденом відбувається на тлі напруженості навколо «Північного потоку-2» після того, як США фактично відмовилися від багаторічної кампанії припинення будівництва трубопроводу, який повинен транспортувати природний газ з Росії до Німеччини в обхід України.

Президент України прагне до ясності щодо того, як західні союзники підтримують безпеку його країни, особливо через те, що поточна угода з Росією про газ закінчується у 2024 році, а Nordstream 2 може відібрати в Києва транзитні збори.

Зеленського також хвилює те, що Україна може постраждати, якщо Байден піде на поступки, щоб отримати співпрацю з президентом Росії Володимиром Путіним у таких питаннях, як нерозповсюдження ядерної зброї та «експансія» Китаю.

Очікується, що за підсумками зустрічі Байден оголосить про новий пакет допомоги Україні. Вже цього року США зобов’язалися витратити 400 мільйонів доларів на допомогу країні у сфері безпеки. Байден також оголосить про намір надати додаткові 12,8 мільйона доларів допомоги у боротьбі з COVID-19.

Зеленський прибув до Вашингтона ще у понеділок. У вівторок він зустрівся з міністром оборони США Ллойдом Остіном та іншими представниками кабінету міністрів, щоб обговорити питання енергетики, зміни клімату та безпеки. Остін затвердив з Україною домовленості, покликані допомогти Києву протистояти російській агресії та розширити співпрацю щодо обміну інформацією.

Переговори Байдена та Зеленського — їх перша особиста зустріч, хоча президенти розмовляли по телефону у квітні та червні. Зеленський заявив, що хоче, аби США були більш активно включені до мирних переговорів про припинення семирічного військового конфлікту в Донбасі.

Байден допоміг послабити напругу на початку цього року на саміті з Путіним після того, як Росія розмістила десятки тисяч військовослужбовців на українському кордоні, заявивши, що це «військові навчання». Але ситуація в Донбасі погіршилася з березня, і Росія планує більше «навчань» разом з Білоруссю, яка межує з Україною на півночі.

Байден кілька разів відвідував Київ коли був віце-президентом і активно підтримував реформи країни. Саме тому Київ розраховував, що адміністрація Байдена займе агресивну позицію щодо захисту суверенітету України.

США поставляють Україні військову техніку, яка повинна допомогти їй боротися з агресією Кремля. Зеленський планує обговорити додаткову військово-морську допомогу, оскільки країна втратила кілька кораблів після анексії Росією Кримського півострова. Зеленський також хоче отримати план дій щодо членства в НАТО для України, заявивши, що це єдиний життєздатний спосіб зупинити агресію Росії.

Однак у червні Байден сказав, що Україні потрібно продовжувати боротьбу з корупцією та відповідати іншим критеріям для вступу в НАТО, резюмує видання.

Читайте також: У Білому домі підтвердили, що Байден та Зеленський обговорять "Північний потік-2"

Президент України Володимир Зеленський сьогодні проведе переговори з главою Білого дому Джо Байденом, які розпочнуться в Овальному кабінеті о 21:00. Він розповів, що обов'язково поговорить зі своїм американським колегою на тему Криму та Донбасу. ZN.UA веде текстову та online трансляції події.

Редакторка відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяна Силіна прогнозує, що візит Зеленського до Вашингтона не стане проривом у відносинах між США і Україною. Чого чекати, а чого не варто від переговорів – у статті Тетяни Силіної «Мертвий сезон: що Зеленський привезе від Байдена з Вашингтона» для читачів ZN. UA.

Своєю чергою колишній посол України у США Олег Шамшур вважає, що перед українською делегацією стоїть ще одне ключове для ефективності майбутньої двосторонньої взаємодії завдання: встановити довірливі стосунки між очільниками обох держав. Тут Володимир Зеленський не має права на помилку. Детальніше читайте у статті Олега Шамшура “Що таке «доктрина Байдена», і як не опинитися по той бік «огорожі»”.