UA / RU
Підтримати ZN.ua

Війна США проти Росії: на що вона була б схожа – USA Today

Експерти вважають, що в прямому зіткненні американські війська розбили б російські, однак сучасні війни – це не лише прямі сутички.

Росія має великі амбіції і нарощує сили задля здатності їх втілити. Вранці 30 вересня російський генерал зайшов у посольство США в Багдаді, оминувши стіну добре озброєних американських піхотинців. Метою його візиту фактично став військовий демарш США.

Заява, яку він оголосив була жорстка і груба: армія Росії починає бомбити сусідню Сирію через годину і військові США повинні звільнити зону конфлікту негайно. Фактично вперше з часів Холодної війни така антагоністична і шахрайська манера поставила дві ядерні держави на межу війни. Про це пише в лонгріді американське видання USA Today.

Експерти кажуть, що в Сирії президент Росії Володимир Путін фактично почав війну проти союзників США, тим самим розпочавши опосередковану війну з американською стороною. Однак вести таке протистояння для Москви дуже складно.

"Є серйозні труднощі в логістичному комплексі. У росіян немає можливості швидко перекидати сили на такі далекі відстані", - каже експерт з питань міжнародної безпеки Нью-Йоркського університету Марк Галеотті.

Російська військова кампанія в Сирії залежить від каналів забезпечення, які вимагають повітряних коридорів на території Ірану і Іраку. Єдина альтернатива цьому – це доставка всього необхідного через море з окупованого Криму. Але це займе не менше 10 днів, до того ж невідомо, як довго у росіян буде така можливість.

Таким чином виникає питання щодо можливостей армії РФ, враховуючи очевидне бажання Путіна використовувати грубу силу у своїй міжнародній політиці, які охоплюють все більшу географію: Україну, країни Балтії і тепер ще й Близький Схід.

Американські військові експерти і стратеги почали оцінювати загрози і сили у можливому конфлікті зі старим ворогом: Кремлем. В Пентагоні почали вивчати питання, які лишалися без уваги останні 20 років: які справжні можливості армії Росії, де може спалахнути конфлікт з Росією і як буде виглядати така війна.

Експерти дійшли висновку, що сили армії США, розпорошені по всьому світу, розгромлять російські війська у прямому зіткненні. Але сучасні війни – це не лише прямі бої із застосуванням звичайного озброєння. Географія, політика і знання місцевості обов'язково дає одній зі сторін певні переваги.

На сьогодні США витрачають в 10 разів більше на армію, ніж Росія. В розпорядженні американської армії є 10 авіаносців, у той час як в росіян – лише один. Крім того, США підтримують технологічну перевагу і здатність розгортати сили по всьому світі.

З точки зору традиційних критеріїв, Росія слабка. Але тепер вона розвиває деякі ключові технології, розробляє нові бойові тактики і зухвалі геополітичні стратегії, які агресивно підривають американський статус єдиної суперсили в світі, який Вашингтон зберігав 25 років. Як результат: Росія неочікувано знову стала головним військовим суперником США.

Військовий аналітик RAND Corp і колишній чиновник Пентагону Девід Охманек каже, що Росія "має потенціал стати домінуючою силою, принаймні в регіоні". А з огляду на американсько-російські відносини в цілому, найбільше експертів непокоїть російський ядерний арсенал. Росія змогла зберегти і навіть модернізувати власні міжконтинентальні балістичні ракети, бомбардувальники дальньої і середньої дальності польоту і розвинула флот підводних човнів з ядерною зброєю на борту.

"Військовий баланс може бути гарантований лише російськими ядерними силами, які не такі вже й дорогі, як дехто може подумати", - сказав російський військовий експерт Вадим Козюлін.

В цей же час, звичайні сили Росії не такі загрозливі, як ядерні. Але Москва все ж має військову перевагу у деяких сферах, зокрема у авіації, протиповітряній обороні, веденні електронної війни, а також має більший флот підводних човнів. Військове конструкторське бюро, яке лишилося Росії з часів СРСР, досі лишається помітним на міжнародній арені. Російська аерокосмічна індустрія заробляє від міжнародного експорту в країни за межами Заходу, які приходять до РФ з бажанням купити винищувачі, дешевші, ніж західні аналоги. Китай щороку витрачає більше на армію, ніж Росія, але досі імпортує російську зброю.

Багато експертів кажуть, що порівнювати США у Росію у військовому полі все одно, що порівнювати яблука з апельсинами. У росіян виразно відмінні стратегічні цілі,і військові структури це теж відображають. Росія розглядає себе як континентальну силу з потужним впливом у Євразії, Східній Європі, Центральній Азії і, можливо, на Близькому Сході.

"Росіяни не намагаються зрівнятися з нами у військовій потужності на рівних умовах. Навпаки, це суперництво. Дехто може, наприклад, розглядати ВМС США як такі, що переважають над російськими з огляду на те, що більшість кораблів старі і дісталися РФ від СРСР. Але насправді це не має ніякого значення, оскільки Росія не планує відправляти свої війська в усі океани світу", - пояснив військовий експерт Марк Галеотті.

Аерокосмічні сили Росії теж досить потужні. Якість російських літаків "стелс" значно гірша, ніж американських. Проте у них є "антистелс-системи". Крім того, Москва багато вклала грошей в розробку ракетних систем класу "земля-повітря", які захищають російські кордони.

"В оцінці стратегічних систем протиповітряної оборони Росія матиме перевагу. Оскільки в неї є багато можливостей у цьому полі завдяки великій кількості систем ППО і тактичних балістичних ракет", - каже аналітик Центру стратегічний і міжнародних досліджень Пол Шварц.

Росія також має значний досвід у веденні електронної війни. Однак поки не відомо, чи здатна вона зламувати розвідувальні системи США і спотворювати або викрадати дані. Тим часом, Москва намагається модернізувати свої сухопутні війська за зразком контрактної армії США. Та поки у підсумку російська армія ще не може зрівнятися у своїй потужності з американською. Однак розрив між ними скоротився останніми роками.

В цей же час, у Вашингтоні вважають, що ситуація в Сирії не загрожує війною США з Росією. Про це заявив представник Білого дому Джош Ернест. При цьому він додав, що військова операція РФ в Сирії на даний момент не є конструктивним внеском у міжнародну кампанію проти ІД.

Раніше видання Die Zeit писало, що Володимир Путін мріє про Холодну війну, але він навіть не Брежнєв. Президент Росії хоче, щоб його країна знову стала супердержавою. Але при цьому в нього бракує грошей.

Видання The Wall Street Journal писала, що нова "холодна війна" може початися на арктичному фронті. Путін вважає периферію Східної Європи, що тягнеться від Балтійського моря до Чорного моря, частиною російського імперського спадку. Однак в останні роки російський лідер Володимир Путін також звернув свою увагу на північ, на Арктику.

У свою чергу, видання The Guardian вважає, що Росія вже почала нову "холодну війну" і готується до відкритих боїв проти країн Заходу. В цей же час, видання The Times писало, що Росія не може дозволити собі нову Холодну війну.