UA / RU
Підтримати ZN.ua

Високий суд Лондона назвав Путіна "ймовірно" винним у вбивстві Литвиненка

Доповідь про розслідування вбивства в Лондоні колишнього офіцера ФСБ Олександра Литвиненка опубліковано в четвер, 21 січня.

Колишнього офіцера ФСБ Олександра Литвиненка було отруєно полонієм-210 під час зустрічі з Андрієм Луговим і Дмитром Ковтуном 1 листопада 2006 року, пише британська газета The Guardian, публікуючи доповідь лондонського суду.

Згідно з опублікованим доповіддю, мотивом для вбивства стала діяльність Литвиненка зі збору досьє на різні російські фігури і його співпрацю з британськими та іспанськими спецслужбами.

"Із урахуванням усіх доказів і аналізу, я вважаю, що операція ФСБ, була спрямована на те, щоб убити Литвиненка, і, ймовірно, схвалена Патрушевим, а також президентом Путіним", - йдеться в доповіді судді Роберта Оуена. Доповідь судді грунтується на досліджених у ході слухань (вони тривали з перервами 34 робочих дні з січня по липень 2015 року) доказах і версіях сторін.

30 липня під час відкритих слухань у справі Олександра Литвиненка в Лондоні офіційний представник служби поліції заявив, що "російська держава в тій чи іншій формі причетна до вбивства колишнього співробітника ФСБ. Він також зазначив, що ніколи не стане достеменно відомо, наскільки серйозною була загроза зараження для жителів Лондона і які будуть довгострокові наслідки застосування полонію. Він погодився з оцінкою адвоката вдови Литвиненка Марини, що мова фактично йшла про "ядерний теракт на вулицях Лондона".

Литвиненко працював у ФСБ в 1990-х роках, але після еміграції став критиком російських властей. Він помер у Лондоні в листопаді 2006 року від отруєння полонієм. Британська влада заявила, що причиною смерті стало отруєння радіоактивним ізотопом полонію, і офіційно назвали Лугового і Ковтуна підозрюваними у вбивстві.

Велика Британія провела відкрите розслідування смерті Литвиненка, який помер у 2006 році в Лондоні від отруєння полонієм. У розпорядженні Агентства національної безпеки США виявилися електронні копії переговорів між Москвою і Лондоном, які велися незабаром після того, як він захворів у результаті отруєння. Британські спецслужби мають у своєму розпорядженні докази причетності Москви до смерті Литвиненка, але ці дані "неприйнятні" для представлення в суді.

Пізніше видання The Guardian повідомило, що під час відкритого слухання в суді Лондона було оголошено, що головний підозрюваний у цій справі Андрій Луговий провалив тест на детекторі брехні у 2012 році.