Військові США заявили, що знайшли критично важливу електроніку з китайського шпигунського аеростата, збитого американським винищувачем біля узбережжя Південної Кароліни 4 лютого, в тому числі ключові датчики, які, ймовірно, використовувалися для збору розвідувальної інформації. Про це повідомляє Reuters.
«Екіпажі змогли підняти важливі уламки з місця падіння, в тому числі всі виявлені пріоритетні датчики та електроніку, а також великі частини конструкції», - йдеться в заяві Північного командування збройних сил США.
Китайська шпигунська повітряна куля тиждень дрейфувала над Сполученими Штатами, перш ніж президент США Джо Байден наказав її збити. Цей епізод призвів до загострення відносин між Вашингтоном і Пекіном. Китай заперечує, що це шпигунський аеростат.
Після цієї ситуації американські військові почали перевіряти небо в пошуках інших об'єктів, які не були зафіксовані радарами, що призвело до збиття ще трьох об’єктів.
Американські військові та адміністрація Байдена визнали, що багато чого про ці безпілотні об'єкти залишається невідомим, зокрема, як вони тримаються в повітрі, хто їх побудував і чи могли вони збирати розвідувальну інформацію.
Міністр оборони США Ллойд Остін намагався заспокоїти американців щодо ризиків, які становлять ці об'єкти.
«Я хочу запевнити американців, що ці об'єкти не становлять військової загрози ні для кого на землі. Проте вони становлять ризик для цивільної авіації і потенційну загрозу для збору розвідувальних даних», - сказав Остін.
Американські військові кажуть, що націлювання на останні збиті об'єкти було складнішим, ніж збиття китайської повітряної кулі-шпигуна, з огляду на менший розмір і відсутність традиційних радіолокаційних ознак.
Як приклад складності, під час останнього збиття непізнаного об'єкта винищувачем F-16 було застосовано дві ракети - після того, як одна з них не змогла збити ціль, повідомив американський чиновник на умовах анонімності.
За словами Остіна, військові США ще не знайшли уламків трьох останніх збитих об'єктів, один з яких впав біля узбережжя Аляски. Ще один об'єкт був збитий над територією Юкон в Канаді.
Американські офіційні особи відмовилися пов'язувати ці інциденти. Але прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що чотири повітряні об'єкти, збиті за останні дні, якимось чином пов'язані між собою, не уточнюючи деталей.
«Очевидно, що тут є якась закономірність, і той факт, що ми спостерігаємо це значною мірою протягом останнього тижня, викликає інтерес і пильну увагу», - сказав Трюдо.
За останні дні американські військові збили чотири об'єкти над Північною Америкою. Пекін відхилив запит на розмову між главою Пентагону Ллойдом Остіном і його колегою за допомогою закритої лінії зв’язку в день, коли американський військовий літак збив китайський аеростат для спостереження.
В США заявили, що не планують повертати до Пекіна уламки збитої фахівцями з Пентагону китайської повітряної кулі-розвідника навіть після того, як технічні експерти завершать аналіз можливостей спостереження, які були на її борту.
Представники американської розвідки вважають, що нещодавно збитий над США китайський шпигунський аеростат є частиною широкої програми спостереження, яку проводять військові Китаю.