Російсько-американські відносини залишаються «змішаною картиною» з різкими розбіжностями та підозрами з багатьох питань. Але адміністрація президента США Джо Байдена планує просуватися в деяких частинах порядку денного з питань безпеки, які американський лідер і президент Росії Володимир Путін визначили на саміті в Женеві в червні, пише The Washington Post.
Спільна ініціатива з кібербезпеки була включена в резолюцію, подану Генеральній Асамблеї ООН. Вона є фактично дипломатичним шаблоном, але зобов'язує країни підтримати кібер-ініціативи ООН. Резолюція була підтримана 55 країнами і, ймовірно, буде прийнята переважною кількістю членів організації до кінця року.
Росія та США, по суті, домовилися шукати спільний набір «правил дорожнього руху» для запобігання зловмисним кібератакам. Але обидві країни різко розходяться в думці про те, якими мають бути ці стандарти - і в лавах організацій, які контролюють глобальні технології, триватиме гостра конкуренція.
Радник Путіна з питань кібербезпеки тим часом назвав спільну резолюцію «історичним моментом», та «справжнім дипломатичним проривом». Однак американські чиновники кажуть, що він перебільшує значення резолюції.
«Те, що ми робимо, - це рух до встановлення норм, стандартів та правил для кіберпростору через ООН та інші міжнародні органи», - сказав високопоставлений представник США.
Рік тому Вашингтон наполягав на своїй програмі у сфері кібербезпеки через звіт Групи урядових експертів ООН, тоді як Росія підтримала створення «Робочої групи відкритого типу». Спільна резолюція охоплює обидва аспекти.
Попри те, що Росія допомогла зірвати пропозицію Китаю про створення нової робочої групи ООН для регулювання безпеки даних, експерти вважають, що, швидше за все, таке рішення Кремля стосувалося того, що Москва просто «захищає власну територію». Росія не хотіла потенційного конкурента, і Пекін відкликав пропозицію.
Крім того, Москва ще не реалізувала заходи щодо стримування атак кіберзлочинців, які діяли з території Росії, про що Байден говорив з Путіним під час телефонної розмови в липні.
Москва погодилася сформувати експертну групу для оцінки загрози, але представник Держдепу заявив, що Росія не використовувала рішучих заходів проти хакерів.
«Ми чітко дали зрозуміти: якщо вони не будуть діяти, тоді діяти будемо ми», - попередив американський чиновник.
Ініціатива Байдена-Путіна в Женеві щодо нових переговорів про стратегічну стабільність також просувається повільно.
Заступник державного секретаря Венді Шерман зустрівся з російським колегою Сергієм Рябковим у Женеві 30 вересня для другого раунду подальших обговорень. Вони погодилися сформувати дві робочі групи, одна з яких розглядає цілі майбутніх переговорів щодо контролю над озброєннями, а інша працює над новими стратегічними можливостями. Але у той час, коли технології змінюють майбутнє війни, сторонам важко знайти спільну мову щодо контролю над озброєннями в епоху нового арсеналу зброї.
Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав Росію натиснути Іран для повернення до ядерних переговорів. Москва також агресивно відстоює власні інтереси в Афганістані.
Одним із найважчих питань є проблема «гаванського синдрому», який торкається американських дипломатів та офіцерів розвідки. Росія є головним підозрюваним у навмисних атаках із використанням спрямованих енергетичних систем, які спричинили проблеми зі здоров’ям для близько 200 співробітників уряду США.
Кремль заперечує свою причетність - але це навряд чи є остаточним висновком. Американським чиновникам потрібні вагоміші докази, ніж ті, які вони мають зараз. Однак якщо вони знайдуть їх, відносини Москви та США можуть повернутися до ще «глибшої заморозки» - або й гірше. Якщо буде виявлено, що Росія навмисно «атакувала» чиновників США, попереду серйозна криза, резюмує видання.
15 квітня США ввели санкції проти РФ за втручання в американські вибори, хакерську атаку SolarWinds і виплату «нагородних» бойовикам в Афганістані за вбивство американських військових.
14 грудня хакери атакували мережі декількох державних структур США. Пробні атаки могли початися ще навесні, але через пандемію коронавірусу залишались непоміченими.
Американський президент Джо Байден намагався продемонструвати свій погляд на відносини з Росією та окреслити чергові червоні лінії під час саміту з очільником Кремля Володимиром Путіним, щоб приборкати кібервійну. Байден та Путін домовилися про спільні консультації, які будуть стосуватися кібербезпеки.