UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Вічна молодість» вже не звучить як наукова фантастика — NYT

Вчені наближаються до відкриття секрету довголіття.

Американський футболіст Том Брейді виграв Суперкубок у 43 роки. Тенісистка Серена Вільямс залишається однією з найвпливовіших зірок тенісу в 39 років. Джо Байден вступив на пост президента США в 78 років, а співак Боб Ділан випустив новий альбом у 79.

Очевидно, людство вчиться коригувати свою концепцію сприйняття віку. Останнім часом люди живуть довше і мають краще здоров’я – те, що в давні часи здавалося майже неможливим, пише The New York Times.

В багатьох країнах люди похилого віку досягають різних висот, що колись здавалося можливим лише в молодшому віці, і це не стосується лише «суперзірок». Для прикладу, в США частка людей з обмеженими можливостями старше 85 років зменшилася на третину в період між 1982 і 2005 роками.

Дослідники розрізняють «хронологічний вік» - кількість років «за календарем» і «біологічний вік» - встановлюється на основі вимірювань функціонування органів та інших маркерів стану організму людини. Виявляється, люди дуже різні в цих відношеннях.

У дослідженні, в якому взяли участь понад тисяча жителів Нової Зеландії, «маркер» учасника, який найбільш повільно старів становив лише 0,40 біологічних років за кожен хронологічний рік, а учасника, який старів найшвидше - 2,44 біологічного року за календарний рік. Велику роль має генетика, навколишнє середовище та спосіб життя.

В цілому, можна припустити, що люди зараз старіють повільніше, ніж раніше. Айлін Криммінз з Університету Південної Каліфорнії та Морган Левін з Єльського університету порівняли, як старіли чоловіки у віці від 60 до 79 років із 1988 до 1994 та від 2007 до 2010 років. Вони виявили, що чоловіки від 2007 до 2010 років були «молодшими» згідно з «біологічним віком», тоді як чоловіки від 1988 до 1994 старіли швидше. Вчені пояснюють це покращенням способу життя та удосконаленням медицини. Це говорить про те, що люди не тільки живуть довше, але й довше залишаються здоровішими.

З одного боку, покращення здоров’я та довголіття - це «давня історія». Для прикладу, у 1900 році тривалість життя в США становила близько 47 років, а зараз складає близько 78 років. Але світ також може бути на порозі чогось нового.

Протягом 20 століття люди підтримували довголіття завдяки покращенню боротьби з хворобами. У першій половині 20 століття вакцини та інші медичні нововведення рятували молодих людей від інфекційних захворювань. У другій половині 20 століття поліпшення способу життя та інші медичні досягнення не дозволяли людям середнього віку вмирати від таких речей, як серцеві напади та рак.

Але навіть попри те, що ці вдосконалення дозволяли людям жити щонайменше до 65 років, після цього сам процес старіння забирав невблаганні жертви. Навіть якщо перемогти рак легенів або пережити серцевий напад, погіршення стану організму унаслідок старіння з часом не уникнути. У середньому 80-річна людина страждає щонайменше від п’яти різних захворювань.

Ось чому, навіть якби лікарі знайшли безвідмовний спосіб лікувати рак, це додало б лише менше трьох років до середньої тривалості життя. Повне лікування від серцевих хвороб дало б у кращому випадку два додаткові роки.

Для здобуття довголіття може бути недостатньо лише лікування хвороб. Можливо, людям доведеться вирішити проблему самого старіння, що, зрештою, є головним фактором ризику.

Професор епідеміології та біостатистики з Університету Іллінойсу в Чикаго Джей Ольшанський визначає старіння як «накопичення випадкових пошкоджень будівельних блоків життя - особливо ДНК, деяких білків, вуглеводів та ліпідів (жирів) - що починається ще в молодості і з часом перевищує можливості самовідновлення організму».

Постає питання: чи можна штучно втрутитися, щоб уповільнити процес старіння?

«Хоча сьогодні немає жодних задокументованих механізмів, які б довели свою безпеку та ефективність для уповільнення старіння людей, ми зараз на межі прориву», - каже Ольшанський.

Такої думки дотримується і письменник Ендрю Стіл, автор книги «Нова наука старіти, не старіючи». Він описує серію експериментальних втручань, призначених для уповільнення біологічних процесів, які є частиною старіння.

Наприклад, з віком люди накопичують все більше «старих» клітин, які виділяють запальні молекули, що прискорюють старіння. У 2011 році дослідники вилучили такі клітини у мишей і це допомогло продовжити термін їх життя. Клінічні випробування на людях розпочались у 2018 році.

«Боротьба зі старінням звучить як наукова фантастика, поки ви не почуєте про останні події в біології старіння. Настає вирішальний момент, якщо ми можемо розпочати розробку та впровадження методів «лікування старіння», які означатимуть, що тривалість життя буде зростати на один рік щороку», - пише Стіл.

Епоха повільного старіння може спричинити і деякі проблеми. Вже спостерігається величезна нерівність у стані здоров’я різних людей. Велику проблему становить соціальна нерівність.

Однак, незважаючи на ці розбіжності, цілком ймовірно, що всі люди зможуть жити довше та мати міцніше здоров’я, резюмує видання.

Читайте також: NYT розповідає, як зберегти дружбу під час пандемії

Держстат оприлюднив дані тривалості життя в Україні. Середня очікувана тривалість життя в Україні у 2019 році склала 72,01 років.

Для чоловіків середня тривалість склала 66,92 року, а для жінок 76,98 року, повідомила Державна служба статистики (Держстат).

За даними відомства, за останні 30 років тривалість життя в Україні зросла. У 1990 році вона склала 70,42 року: 65,60 - для чоловіків і 74,82 - для жінок.

Також повідомляється, що за останні 30 років населення України скоротилося майже на 10 млн осіб.