Перемога Дональда Трампа на президентських виборах в США означає, що майбутнє демократичного Заходу, яким існує з 1945 року, тепер буде залежати від результатів цілої низки виборів у Європі.
4 грудня в референдум в Італії щодо зміни конституції може визначити, чи лівоцентристський уряд і його реформи зламаються під тиском правих популістів. Вибори в Австрії і Нідерландах можуть привести правих радикальних лідерів до влади. Але, вірогідно, найбільш важливими будуть вибори президента Франції наступної весни, під час яких боротьба триватиме між традиційним політичним істеблішментом і націоналісткою Марін Ле Пен, яка обіцяла його розбити.
Про це пише Washington Post у редакційній статті, додаючи, що перемога лідера "Національного фронту" у Франції слідом за перемогою Трампа у США може дати поштовх краху НАТО чи ЄС і ще більше розділити спільноту, яка поділяє ліберальні демократичні цінності. Оглядачі за межами Парижу пильно стежили за виборами кандидата Республіканської партії Франції. Шоком стало те, що переможцем став не найбільш центристський кандидат Алан Жуппе чи екс-президент Ніколя Саркозі, який позиціонував себе жорстким противником іммігрантів, які сповідують іслам. Переміг колишній прем'єр-міністр Франсуа Фійон, який тепер буде змагатися з Ле Пен.
Це сподобається американським інтернаціоналістам. Фійон, який п'ять років очолював уряд в часи президентства Саркозі, розділяє як симпатії Трампа до російського президента Володимира Путіна, так і переконання наступного президента США, що Заходу потрібно об'єднатися з Росією і сирійським диктатором Башаром Асадом. Це садить Фійона в один човен з відверто промосковською Ле Пен. Обоє французьких політиків також налаштовані проти Америки. Фійон пообіцяв "серйозну конфронтацію із США" через нібито домінування над європейською економікою. Він також проти трансатлантичної торговельної угоди. У внутрішній політиці він соціаліст-консерватор, який виступає проти одностатевих шлюбів.
Фійон відрізняється від Ле Пен тим, що він не підтримує вихід Франції з єврозони і ЄС. Крім того, його обіцянки лібералізувати економіку не подобаються правим виборцям. Фійон в разі перемоги скоротить державні витрати, скасує податок на багатство, підвищить пенсійний вік і скасує обов'язковий 35-годинний робочий тиждень. Це ліки, які позаочі всі французькі політики вважають необхідними для країни для відновлення економічного зростання і скорочення безробіття, яке впродовж останніх 20 років складало в середньому 9,3%. Але мало хто хотів би постати перед невдоволенням сильних спілок і роздратованих громадян.
Готовність Фійона зіштовхнутися з таким викликом відрізняє його від істеблішменту. І, здавалося б, це хороший крок для будь-якої західної демократії сьогодні. Але це також робить Фійона уразливою перед Ле Пен. Якщо "ліві" кандидати вийдуть з гонки в першому ж турі президентських виборів, їхні прихильники можуть підтримати Фійона, або ж повірити популізму Ле Пен. Це означає, що результат може бути непередбачуваний, як у США. І для західного альянсу він може виявитися доленосним.
Нагадаємо, що в п'ятницю 25 листопада на теледебатах у Франції переміг проросійський кандидат Франсуа Фійон. За даними центру вивчення громадської думки Elabe, свої голоси екс-прем'єру Фійону, який виявився "більш переконливим", готові віддати 71% виборців консервативного табору.
Більше про вибори у Франції читайте в статті Олексія Коваля "Американський сценарій" для виборів у Франції" в свіжому номері газети "Дзеркало тижня".