Верховний суд Білорусі відмовився порушувати справу за скаргою опозиціонерки Світлани Тіхановської на рішення Центрвиборчкому за підсумками президентських виборів, передає "Інтерфакс-Захід". Рішення суду датоване 24 серпня.
"У порушенні справи за скаргою Тіхановської Світлани Георгіївни на рішення Центральної комісії Республіки Білорусь з виборів і проведення республіканських референдумів від 14 серпня 2020 року (постанова № 133) відмовити. Ухвала оскарженню і опротестуванню в апеляційному порядку не підлягає", - йдеться в рішенні суду.
Зазначено, що Тіхановська звернулася до Верховного суду зі скаргою на рішення Центральної виборчої комісії, яка не задовольнила її клопотання про визнання недійсними підсумків президентських виборів. При цьому в суді заявили про те, що "оскільки рішення про визнання виборів недійсними Центральна комісія не приймала, скарга Тіхановської С.Г. про недійсність виборів розгляду в суді не підлягає, так як подібні вимоги не відносяться до компетенції суду".
На сайті Верховного суду зазначено, що аналогічні відповіді на свої скарги отримали ще два колишні кандидати в президенти Білорусі - Андрій Дмитрієв і Анна Канопацкая.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента країни, Олександр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь в них вже вшосте. В результаті ЦВК оголосила Лукашенка переможцем. Згідно з офіційними даними, він отримав 80%, а Світлана Тіхановська - 10% голосів виборців.
При цьому глава Центрвиборчкому Білорусі Лідія Єрмошина виключила можливість перегляду результатів виборів президента 9 серпня, через які по всій країні почалися протести і страйки.
Під час протестів у країні, які почалися незабаром після оголошення перших результатів виборів, відбулися криваві зіткнення з силовиками. ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. Тисячі людей були затримані і побиті силовиками. В результаті акцій протесту є загиблі і зниклі безвісти.
При цьому опозиція створила Координаційну раду, яка сформулювала свої вимоги до нинішньої влади. Проти неї в країні почали кримінальне провадження за ст. 361 Кримінального Кодексу. Також ОМОН затримав двох членів Координаційної ради. У свою чергу Конституційний суд Білорусі заявив про те, що створення Конституційної ради не відповідає Конституції.
Чи впаде режим Лукашенка в результаті вуличних протестів, читайте в статті Володимира Кравченка «Білорусь вимагає змін» для ZN.UA. Про те, чи відправить Путін російські війська в Білорусь для збереження Лукашенка при владі, Володимир Кравченко пише у статті «Дзвінок «другові».