UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені університету Міннесоти пояснили високу заразність коронавірусу – The Guardian

Зараз науковці планують використати мапу вірусу для винайдення ліків, які повинні нейтралізовувати збудник до того, як він почне розповсюджуватися.

З допомогою рентгенівської кристалографії вчені Міннесотського університету провели дослідження, результати якого пояснили, чому китайський коронавірус COVID-19 такий заразний. Про це пише видання The Guardian, зазначаючи, що для проєкту було створено 3D-мапу білка у формі шипів на поверхні вірусу, а також його партнера в людських клітинах - ангіотензинперетворювальному ферменті 2 (ACE-2).

Вчені пояснили, що коли інфекція контактує з людиною, її білки, що у вигляді шипів, приєднуються до ACE-2, що допомагає їй швидко потрапити всередину організму, де розпочинається процес самовідтворення.

"3D-структура демонструє, що у порівнянні з вірусом, який спричинив епідемію SARS в 2002-2003 роках, новий коронавірус розвинув нові стратегії для з'єднання з людським рецептором, що призвело до утворення міцнішого зв'язку між ними", - сказав голова американської команди дослідників доктор Фанг Лі.

Експерт пояснив, що міцний зв'язок з людським рецептором може допомогти вірусу заражати й поширюватися між людьми.

Зараз науковці планують використати мапу вірусу для винайдення ліків, які повинні нейтралізовувати збудник до того, як почнеться процес розповсюдження.

"Якщо нові ліки на основі антитіл зможуть чіплятися до вірусу міцніше й частіше, ніж рецептор, вірус втратить здатність проникати в клітини. І це потенційно може бути ефективним лікуванням від зараження", - сказав Лі.

Науковці також довели, що штампи коронавірусу у кажанів та панголінів можуть чіплятися до того ж рецептора ACE-2 у людей. Це є підтвердженням припущення, що вірус ймовірно передався людям від кажанів, зазнавши перед цим мутації.

"Ми знаємо, що збудник COVID-19 - коронавірус SARS-CoV-2 - поводиться не так, як його родич SARS. Зокрема, SARS-CoV-2 ефективно заражає клітини носа і горла, викликаючи помірні симптоми застуди. А SARS завжди розмножується виключно в легенях. Це дослідження пропонує привабливе пояснення для цієї різниці. Шипи на поверхні SARS-CoV-2 здатні краще чіплятися до білка ACE-2 людських клітинах. Цей білок фактично став дверима, через які вірус проникає в клітину. Це покращене щеплення дозволяє вірусу заражати ніс і горло, де рівень ACE-2 нижчий", - підсумував професор вірусології Джонанат Болл.

Читайте також: Телескоп ALMA припинив роботу через коронавірус

Раніше повідомлялося, що станом на 31 березня число заражених коронавірусною інфекцією, що викликає захворювання COVID-19, досягло 785 709. З них 37 686 випадків зараження – летальні та майже 166 тисяч людей одужали після зараження.

Найбільша кількість інфікованих коронавірусом знаходиться в США (164 539 заражених), Італії (101 739 заражених), Іспанії (87 956 заражених), Китаї (82 240 заражених) та Німеччині (66 885 заражених).

Наразі у світі 582 374 людини борються з коронавірусною хворобою, 95% з них мають незначні симптоми, проте ще 5%, тобто 29,488 людини знаходяться у критичному стані.

Тим часом, розвідувальні служби США намагаються скласти повну картину поширення коронавірусу у світі та натрапляти на труднощі при зборі інформації про епідемію в Ірані, Китаї, Росії та Північній Кореї. Вважають, що в цих країнах приховують справжні масштаби поширення епідемії. Спеціальні органи США вважають ці країни "складними цілями" через посилений контроль держави над інформацією та складності збирання інформації в замкнутому середовищі місцевого керівництва навіть у мирний час.

Зростаюча коронавірусна криза загрожує непропорційно вдарити по країнах, причому не тільки як криза охорони здоров'я в короткостроковій перспективі, але і як руйнівна соціально-економічна криза в майбутні місяці та роки, розповіли у понеділок в Програмі розвитку ООН.