UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вашингтон відкинув пропозицію Путіна про нову коаліцію проти "Ісламської держави"

Білий дім готовий був би вітати дії РФ, якщо б замість закликів допомагати Асаду, Росія конструктивно б співпрацювала з антитерористичною коаліцією, очолюваною США.

Влада США відкинула пропозицію Росії створити нову коаліцію для боротьби з бойовиками терористичної організації "Ісламська держава" (ІД), про це заявив держсекретар США Джон Керрі під час телефонної розмови з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим у ніч на середу, 16 вересня.

У вівторок російський президент Володимир Путін у рамках саміту Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) запропонував світу "відкласти в сторону геополітичні амбіції" і об'єднати зусилля в боротьбі з тероризмом, в першу чергу - з "Ісламським державою", знову звівши все до побоюванню про зміну державних режимів у країнах.

Керрі попередив, що продовження допомоги президенту Сирії Башару Асаду тільки посилить і розширить сирійський конфлікт, підриваючи загальну мету - боротьбу з екстремізмом. Держсекретар також зазначив, що США мають намір діяти в складі існуючої коаліції і Асад не може бути в ній "надійним членом".

Представник Білого дому Джош Ернест у вівторок, 15 вересня, оцінив російську підтримку режиму президента Сирії Башара Асада як контрпродуктивну і таку, що може призвести до дестабілізації в регіоні, відзначає агентство dpa.

Коментуючи слова президента Росії Володимира Путіна, який, виступаючи на саміті ОДКБ в Душанбе, закликав до створення широкої коаліції для боротьби з екстремістами, Джош Ернест зазначив, що Білий дім вітав, якби Росія - замість подібних закликів - конструктивно співпрацювала з антиджихадистський коаліцією, створеної та очолюваної США.

Аналогічну позицію висловили і в Держдепартаменті, де також вважають, що немає ніякої необхідності в створенні ще однієї коаліції для боротьби з ІД. Офіційний представник американського зовнішньополітичного відомства Джон Кірбі заявив, що президент Сирії втратив легітимність, і подальша підтримка його Москвою призведе лише до ще більшої ізоляції Росії. При цьому він ухилився від відповіді на питання журналістів, чи означають ці слова можливість введення нових санкцій проти Кремля.

Як вважає російський політолог Лілія Шевцова, Путін не має наміру змінювати Україну на Сирію, йому потрібна термінова угода із Заходом. Президент РФ вже підтвердив, що хоче запропонувати Заходу міжнародну коаліцію "протидії екстремізму", тому саме такої позиції варто очікувати від нього на Генасамблеї ООН. Вона пояснює, що, будучи нездатним вирішувати внутрішні завдання, Кремль підмінив їх зовнішніми викликами, часто фейковими, що говорить про виснаження системного ресурсу.

Після інформаційного шуму і занепокоєння, вираженого з цього приводу Вашингтоном, президент Путін визнав, що Росія допомагає Дамаску технікою, зброєю і тренуванням військових, проте зазначив, що говорити про російську участь у військових операціях в Сирії передчасно. Втім, пам'ятаючи його брехню про неприсутність російських військових у Криму і на Донбасі, до подібних заяв слід ставитися скептично, пише Василь Короткий у статті для DT.UA Куди везе "Сирійський експрес"?