Пропозиція передати оборонне летальне озброєння Україні, яку просуває Держдепартамент і Пентагон, вказує на зростання роздратування адміністрації Дональда Трампа російським вторгненням в Україну і більш широким погіргенням відносин між 3 і Росією.
Про це пише лояльне до Демократичної партії видання Washington Post, нагадуючи про загострення напруги у американо-російських відносинах після рішення Володимира Путіна скоротити дипломатичну місію США більш ніж на половину.
Наразі очікується затвердження плану про передачу протитанкових і протиповітряних систем оборони Україні з боку Трампа і його найближчих радників. Ця пропозиція не дуже відрізняється від тієї, яку відкинув президент Барак Обама через страх посилення війни в Донбасі. Крім того, попередній президент США не хотів створювати ситуацію, в якій американська зброя могла б вбивати російських солдатів. Теоретично така ситуація може наблизити дві ядерні країни до прямого конфлікту.
Під час виборчої кампанії команда Трампа теж відкинула ідею передачі озброєння Україні, виключивши цей пункт з програми Республіканської партії. Але тепер головні соратники Трампа в сфері національної безпеки активно обговорюють можливість передачі зброї українським військовим. Остаточної дати, коли таке рішення може бути ухвалене, немає. Але дебати тривають на тлі запланованої зустрічі американських і російських дипломатів у найближчі тижні для обговорення завершення війни в Україні.
Видання також нагадує, що нещодавно призначений спеціальний представник США з питань України Курт Волкер теж підтримує ідею озброєння України. Деякі чиновники у Вашингтоні кажуть, що вона стає все більш популярною, оскільки американська сторона втрачає терпіння до поведінки Росії, а також невдоволена тим, що Москва не виконує Мінські угоди. Мета Вашингтона, за словами неназваного американського чиновника, полягає у тому, щоб змінити стратегічне мислення Росії. І передача зброї Україні може стати важілем, який допоможе це зробити.
Раніше екс-посол США в Україні Джон Хербст писав у статті для Atlantic Council про те, що аргументи проти озброєння України не витримують критики. Всі твердження проти передачі американської зброї базуються або на міфах, або на застарілих оцінках.
Як писав у своїй статті для DT.UA Юрій Бутусов, країни Заходу не виробили чіткої доктрини надання військової допомоги Україні, внаслідок чого постачання Києву озброєнь стало предметом ситуативних рішень.
За його словами, західна дипломатія наполягає на необхідності припинити конфлікт в Донбасі та знизити ескалацію бойових дій, проте політики країн Заходу не пояснили своїм військовим, як саме можна домогтися виконання цих цілей.
Детальніше про проблемні аспекти американської військової допомоги Україні читайте у статті Юрія Бутусова "Військова техніка США для України: політичний символізм і цілепокладання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".