UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вакцини проти COVID-19 перетворюються на «політичну валюту» — Bloomberg

Щеплення проти коронавірусу вирішують зовнішньополітичні проблеми.

Багато країн уже почали масово вакцинувати власне населення проти коронавірусу. В Ізраїлі повний курс вакцинації пройшла вже половина дорослого населення. Однак, успіхи кампанії щеплень для ізраїльського прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньяху можуть стати гарантією для успіху на виборах. Цілком закономірно, що в умовах пандемії коронавірусу доступ до вакцини стає новою формою «політичної валюти», а «вакцинна дипломатія» перетворюється на демонстрацію сили та впливу, пише Bloomberg.

Нещодавно Ізраїль оприлюднив новини про те, що називають вакцинною дипломатією. Видача Ізраїлем невеликих порцій надлишкової вакцини проти COVID щонайменше 19 країнам, включаючи Угорщину, Чехію, Уганду, Кенію та Мавританію - може здатися надзвичайним гуманітарним жестом або, принаймні, формою стратегічного охоплення. Однак це краще розглядати як поєднання геополітики та внутрішньополітичної стратегії ізраїльського прем'єр-міністра.

До четвертих загальнонаціональних виборів за два роки Ізраїлю залишилося чекати менше місяця; перемога Нетаньяху гарантувала б йому шостий термін на посаді прем'єр-міністра. Однак багато ізраїльтян уже втомилися від його політики. Опитування показують, що його партія "Лікуд", яка зараз втрачає політичний вплив, може отримати значно менше місць у Кнесеті, ніж рік тому.

Раніше головною ставкою Нетаньяху були тісні стосунки з колишнім американським президентом Дональдом Трампом. Під час своєї останньої передвиборної кампанії Нетаньяху прикрасив свої рекламні білборди спільним фото із Трампом.

Але новий президент Байден, навпаки, тримається на відстані, змусивши ізраїльського лідера чекати місяць на першу телефонну розмову. Ізраїль неабияк стурбувала така «тиша» з боку США.

Однак майбутні вибори будуть залежати від іншого питання, яке відрізняється від минулих занепокоєнь щодо Ірану чи палестинців, або навіть відносин із США. Йдеться про те, хто найкраще підходить для виведення країни з пандемії коронавірусу.

Нетаньяху тричі запроваджував жорсткий локдаун. Він заспокоїв ультра-православний блок, який є його основним партнером по коаліції, але цим самим також і підірвав боротьбу пандемією, адже блок відмовлявся виконувати обмеження щодо соціального дистанціювання. Загалом, репутація Нетаньяху останнім часом переживає не найкращі часи, до того ж, його звинувачують у корупції та шахрайстві.

Але подібно до того, як розповсюдження вакцин у Великій Британії покращило репутацію тамтешнього лідера Бориса Джонсона, так і несподівана угода Нетаньяху з компанією Pfizer про постачання вакцин для населення Ізраїлю та швидке впровадження вакцинації покращили його шанси на перевибори.

Зараз Нетаньяху хвалиться, що в Ізраїлі є більш ніж достатня кількість вакцин для щеплення кожного громадянина. Це ставить його у вигідне становище, до того ж, Нетаньяху може надсилати залишки вакцини до своїх союзницьких країн в обмін на їх дипломатичну підтримку у майбутньому.

Кількість вакцин відносно незначна, як повідомляється, від тисячі до п’яти тисяч доз на країну. Але цього цілком достатньо, щоб показати символічний політичний жест Ізраїлю. Це також нагадування виборцям про те, наскільки успішно Нетаньяху впродовж багатьох років розвивав відносини з країнами в Африці, Латинській Америці та серед колишніх радянських «супутників».

Вакцинна дипломатія також допомогла вирішити й інше питання. Коли громадянку Ізраїлю взяла у полон сирійська влада, ізраїльський уряд врятував її, придбавши російську вакцину "Супутник" на суму один мільйон доларів на вимогу уряду Сирії. Нетаньяху натякнув, що «операція» була здійснена завдяки особистій телефонній розмові з президентом Росії Володимиром Путіним.

На початку березня Нетаньяху планує обговорення питання створення нового заводу Pfizer в Єрусалимі з виконавчим директором компанії Альбертом Бурлою. Це може зробити Ізраїль регіональним розподільчим центром вакцини і забезпечити роботу значній кількості безробітних ізраїльтян. Критики Нетаньяху кажуть, що він втягує компанію Pfizer у власну внутрішню політику.

Тим часом араби Західного берега отримують мало користі від цього шквалу діяльності навколо вакцин. Ізраїль надає їм вакцину у дуже символічних кількостях. Ця політика є і етично сумнівною, і прагматично непоміркованою, враховуючи велику кількість палестинських робітників, які подорожують в Ізраїлі.

Але пропонувати широку вакцинацію всьому населенню Західного берега зараз було б політично нереально, адже більшість потенційних виборців Нетаньяху не підтримують палестинського керівництва.

Крім того, приймати допомогу від Ізраїлю може бути невигідно з політичного аспекту для самих палестинських лідерів, які планують провести вибори пізніше цього року. У середу міністр охорони здоров'я Палестинської адміністрації Май аль-Кайла сказав, що це питання не є чітким.

"Як окупаційна держава Ізраїль зобов'язаний згідно з четвертою Женевською конвенцією запропонувати допомогу, але водночас ми вважаємо себе незалежною державою і хочемо залежати лише від себе", - сказав міністр.

Вакцинна дипломатія, як і всі речі, пов'язані з COVID-19, є складною. Ізраїль успішно розпочав масові щеплення. Ефективність вакцини у зовнішній та внутрішній політиці - це експеримент, який триває й досі, резюмує видання.

Читайте також: Країни ЄС домовилися розробити єдині електронні "паспорти вакцинації"

Ізраїльські медики вакцинували від ковід-19 двома дозами щеплення понад 48% дорослого населення старше 16 років.

У МОЗ Ізраїлю повідомили, що першу дозу вакцини отримали понад 4,5 млн осіб, а другу - понад 3,1 млн осіб.