UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ЄС затвердили новий план оборони і безпеки

Нова військова стратегія дозволить Європі швидко реагувати на зовнішні загрози та збільшить її обороноздатність.

Міністри оборони і закордонних справ ЄС у понеділок, 14 листопад, погодили план оборони і безпеки Євросоюзу, повідомила глава Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могерини прес-конференції в Брюсселі.

"Сьогодні ми погодили план з безпеки і оборони", - цитує її в Twitter "Європейська служба зовнішніх справ".

Згідно з новим планом, зовнішньополітична служба ЄС займеться створенням штаб-квартири під умовною назвою "постійне оперативне планування й управління потенціалом". Вона буде координувати не постійні бойові та навчальні місії, в тому числі у Лівії та Іраку, повідомляє EUobserver.

Національні штаб-квартири займуться відправкою спільних військових сил в небезпечні регіони, що межують з країнами-членами ЄС, якщо виникне така необхідність.

Бойові підрозділи ЄС представлятимуть батальйони, створені країнами-членами ЄС. З них буде сформований кістяк нового "багатофункціонального цивільного та військового потенціалу". Фактично бойові групи ЄС існують більше 10 років, але вони ніколи не брали участі в бойових діях, оскільки країни-члени ЄС не хотіли платити за це.

Бойові підрозділи будуть фінансуватися з бюджету ЄС і мати ряд фінансових привілеїв. Наприклад, ослаблення бюджетних обмежень ЄС для тих країн-членів, які вкладають більше коштів на оборону.

Міністр оборони Франції Жан-Ів ле Диран вже назвав цей план "кроком до стратегічної автономії".

"Я завжди був за оперативне управління обороною Європи, а не декларативне" - підкреслив він.

Також у ЄС наголошують – мова не йде про створення європейської армії, яка могла б стати альтернативою НАТО. Альянс залишається єдиним захисником Європи.

Читайте також: Росія готується до великого скорочення бюджету, яке зачепить навіть армію – FT

Обговорення можливості створення спільних збройних сил європейського об'єднання почалися ще минулого року, однак не через напади терористів, а через агресію Росії проти України. Зокрема, Єврокомісія запевняла, що підтримує створення єдиної армії ЄС. У відомстві зауважили, що єдина європейська армія "дасть чіткий сигнал Росії" до розуміння того, що ЄС як організація серйозно ставиться до відстоювання цінностей Євросоюзу.