В Євросоюзі висловили розчарування з приводу вето, накладеного Росією на проект резолюції Ради безпеки ООН про створення міжнародного трибуналу для покарання винних в катастрофі малазійського "Боїнга".
"Ми шкодуємо, що Рада Безпеки ООН не змогла минулої ночі ухвалити унаслідок російського вето резолюцію щодо трибуналу стосовно збитого літака рейсу MH 17. Як ви знаєте, було розроблено зобов'язальний і гідний довіри механізм для судового переслідування відповідальних за цю трагедію. Крім того, йшлося про дотримання зобов'язання РБ ООН щодо резолюції 2166, спрямованої на притягнення винних до відповідальності", - заявила офіційний представник глави дипломатії ЄС Федеріки Могеріні Майя Косьянчич.
Вона зазначила, що 29 липня відбулися поминальні заходи за загиблими на борту MH 17. За її словами, родичі та друзі жертв чекають на правосуддя. "Країни, які зробили внесок у розслідування, заявили, що створення трибуналу було б найкращим рішенням, тому що це дозволило б отримати широку міжнародну підтримку", - зазначила представник голови європейської дипломатії.
Вона додала, що попри такий поворот справи розслідування має тривати, щоб усі, хто безпосередньо або побічно причетний до злочину, відповіли за свої дії.
Євросоюз, продовжила М.Косьянчич, закликатиме всі сторони співпрацювати з міжнародним розслідуванням і судовою процедурою, щоб притягнути винних до відповіді.
При цьому вона нагадала заяву країн-ініціаторів резолюції щодо міжнародного трибуналу, які вважають її переважним варіантом, але розглядають й інші опції. Головне, наголосила вона, щоб винних було виявлено і притягнуто до відповідальності.
При голосуванні в РБ ООН про заснування міжнародного трибуналу щодо "Боїнга" 29 липня Росія стала єдиною країною, яка висловилася проти його створення. Цього виявилося достатньо для того, щоб заблокувати організацію трибуналу, оскільки РФ є постійним членом ООН і має право вето. Інші держави, які підтримали ідею трибуналу, висловили глибоке розчарування таким рішенням Росії, а деякі країни різко засудили спроби Росії "сховатися" за правом вето. Зокрема, глава МЗС Австралії Джулі Бішоп назвала позицію РФ в ООН токою, що "заслуговує презирства" і такою, яка обтяжує звірячий злочин".
При цьому Україна, Австралія, Нідерланди, Швеція та Бельгія (ініціатори проекту резолюції) підтвердили намір не зупинятися і шукати альтернативні шляхи залучення винних до відповідальності.