UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Угорщині вважають, що міжнародні блоки часів "холодної війни" відроджуються

Глава угорського уряду Віктор Орбан заявив, що його країна повинна бути у дружніх стосунках з конкурентами Заходу.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у промові на різдвяній вечері Фонду імені Селла Калмана (угорського політичного діяча кінця ХІХ – початку ХХ століття), заявив, що після зміни світового порядку, Захід почав нову "холодну війну". Світ перестав бути західноцентричним і Угорщині потрібно підтримувати дружні стосунки з конкурентами заходу. Тези різдвяної промови виклав політичний радник угорського прем’єра Балаш Орбан у статті для видання Mandiner.

"Наразі очевидно, що найбільшим стратегічним викликом, який стоїть перед Угорщиною у наступному десятилітті, є вихід з групи країн із середнім рівнем доходу та наздоганяння розвинутих країн, а також досягнення статусу регіональної середньої держави в Центральній Європі", – зазначено у матеріалі.

Очільник угорського уряду вважає, що неоліберальна модель глобалізації відходить у минуле, і, як результат, у Сполучених Штатів з'являються нові суперники – частково через те, що ліберальна модель дозволила зміцнитись таким державам, як Китай.

Читайте також: Чому Орбан шантажує Україну і ЄС

Серед подій, які призводять до кризи неоліберального порядку, Орбан перелічив міграційну кризу, Brexit, перемогу Дональда Трампа на виборах президента США й пандемію коронавірусу.

"Крапку над "і" поставив початок українсько-російської війни у 2022 році, який дав зрозуміти, що нинішній західноцентризм не може утримувати позиції, оскільки конкуренти Заходу посилилися, не в останню чергу через лібералізацію торгівлі та економіки", – пише у статті Балаш Орбан.

У відповідь Захід на чолі зі США, за словами прем’єра Угорщини, розпочав нову "холодну війну" –блокове протистояння між Заходом і його суперниками. "Здається, що міжнародні блоки часів "холодної війни" відроджуються", – так це описує його радник.

Новий світовий порядок в уявленні Орбана можна представити як систему ієрархічних мереж, у якій усі економічні, політичні та культурні взаємодії проходять через провідні держави сформованих блоків. І це, вважає він, особливо погано для Угорщини, яка має негативний історичний досвід існування в блоковому протистоянні.

"Тому вихідним кроком угорської стратегії наздоганяючого розвитку є розробка специфічної для країни логіки глобалізації для подолання негативних наслідків", – стверджує Орбан, вважаючи, що такою стратегією має бути посередництво між Заходом і Сходом та неучасть у новій "холодній війні".

На практиці це означає, що Будапешт (у межах системи ієрархічних мереж) повинен бути в добрих стосунках з державами, які є конкурентами Заходу, де домінують США – оскільки так можна уникнути маргіналізації країни.

Читайте також: Ворожнеча між Угорщиною та Україною підриває єдність ЄС щодо Росії – FT

Нагадаємо, раніше прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявляв, що Україна може продовжувати воювати допоки США підтримують їх. Позиція Угорщини, як заявив прем’єр, залишається незмінною, у війні необхідне припинення вогню, а потім мирні переговори.