UA / RU
Підтримати ZN.ua

В США почнеться криза, якщо Трамп звільнить спецрадника у справі щодо Росії - Newsweek

Американський президент налаштує проти себе Конгрес, якщо вирішить звільнити Мюллера.

Близький друг Дональда Трампа в понеділок сказав, що президент США розглядає можливість позбутися спеціального радника Роберта Мюллера III, який розслідує обставини втручання Росії у вибори в США.

Юристи, однак, вважають, що це буде неймовірно складно. А якщо Трамп доб'ється все ж свого, це може спричинити кризу в американських інститутах. Про це сьогодні пише видання Newsweek, нагадуючи, що про наміри Трампа сказав Крістофер Рудді, який входить до приватного клубу американського президента Mar-a-Lago Club.

Рудді розповів, що минулого тижня зустрічався з Трампом. І з розмови юристів президента США він зробив висновок, що в оточенні американського лідера "зважують" можливості для звільнення Мюллера.

Адвокат Трампа Джей Секулов відмовився відповідати на пряме питання про те, що хоче Трамп звільнити того, хто розслідує його можливі зв'язки з Росією. Прихильник президента США колишній конгресмен Нют Гінгріч сказав, що час "переглянути" призначення Мюллера на роль спецрадника. А "правий" коментатор Енн Коултер виступила із відкритим закликом до Трапма "звільнити Мюллера".

Друг Трампа Крістофер Руді прокоментував, що вважає "великою помилкою" такий сценарій подій, додавши, що не бачить для цього жодних причин. Юристи погоджуються, що таке рішення президента може сильно нашкодити США.

"Це така погана ідея для країни і для президента, що мені тяжко навіть припустити, що щось таке дійсно може статися", - написав професор-юрист з Гарвардського університету Джек Голдсміт, який раніше був помічником Генерального прокурора і спеціальним радником Департаменту оборони.

Перш за все, він вказав на те, що Мюллера призначив Департамент юстиції, і Трампу доведеться тиснути на це відомство, а саме на заступника Генпрокурора Рода Розенштайна. Сам Генпрокурор Джефф Сейшнс дистанціювався від справи, тому рішення щодо Мюллера буде приймати його заступник.

Розенштайну, якщо він підкориться волі президента, доведеться добряче подумати, щоб знайти "поважну причину" для звільнення спеціального радника Мюллера. Так вважає професор адвокатури Університету Нью-Гемпшира Сет Абрамсон.

"Проблема Трампа не лише в тому, що всі у Вашингтоні включно з республіканцями поважають Мюллера. Ніхто не бачить реальної причини для його звільнення", - вважає Абрамсон.

Голдсміт вважає, що теоретично Трамп може звільнити спецрадника спеціальним розпорядженням. Але після цього, на його думку, почнуться масові звільнення в Департаменті юстиції, Білому домі і інших інститутах США. Якщо справа дійде до цієї точки, Конгрес може швидко виступити проти президента з метою зупинити його. Тиск на адміністрацію буде дуже високим. Якщо ж Трамп сумнівається в тому, що Конгрес повстане проти нього, тоді, на думку Голдсміта, у США дійсно великі проблеми.

Читайте також: Американські прокурори планують позов проти Трампа через іноземні доходи

Тим часом, німецьке видання Sueddeutsche Zeitung писало, що процес "демонтажа" Трампа почався. Якщо республіканці у Палаті представників і Сенаті проявлять хоча б половину того бажання докопатися до істини, як у часи Білла Клінтона, "процедури імпічменту не уникнути".

Лояльне до Республіканської партії видання Wall Street Journal писало, що екс-директор ФБР детально описав, як Трамп тиснув на нього. Згідно з письмовими свідченнями Джеймса Комі, він дев'ять разів особисто розмовляв з президентом. Під час розмов Трамп вимагав від нього відданості і закриття розслідувань проти Майкла Флінна, а також щодо втручання Росії у американські вибори.