Щодня, о 21:00 натовп працівників виходить з офісної будівлі на вулиці Савушкіна в Санкт-Петербурзі після 12-годинного робочого дня в інтернеті. Їхнє місце займає інша команда, яка буде цілу ніч писати провокаційні повідомлення у всесвітній мережі.
Про це пише The Guardian, зауважуючи, що за вказаною адресою працює так звана "армія тролів" Кремля. Влада Росії платить гроші блогерам за цілодобове вихваляння президента Володимира Путіна і його політики в соціальних мережах і на форумах, а також за приниження і критику Заходу.
Видання пише, що його журналістам вдалося поспілкуватися з двома колишніми "працівниками", які цілими днями займалися тим, що провокували і хвалили Путіна в інтернеті. Колишні "тролі" кажуть, що нікого з них не наймали офіційно, а гроші платили в конверті.
Робота проходить в кімнатах, в яких розміщено по 20 людей. Кожну з кімнат контролюють троє цензорів, які перевіряють "пости" на відповідність офіційній пропаганді Кремля. Якщо вони вирішують, що котрийсь з "тролів" написав недостатньо жорстко чи переконливо, вводяться штрафи. За спізнення на роботу і "копі-паст" теж карають.
Один з "тролів" розповів журналістам, що його завданням було вести кілька сторінок на LiveJournal. За це він отримував 760 доларів щомісяця. Жодного контракту з ним не укладали. Єдине, що він підписав, - це угода "про не розповсюдження внутрішньої інформації".
За словами "троля", було заборонено говорити друзям чи рідним про стою роботу. Також не можна було додавати в друзі на "робочих" сторінках в соціальних мережах знайомих людей.
"Треба було писати звичайні пости: про рецепти пирогів чи музику, яка подобається. Але між цими повідомленнями треба було писати про політику і фашистський уряд в Києві", - розповів колишній працівник "армії тролів".
Видання пише, що проглянувши сторінку на LiveJournal співрозмовниці з Росії, журналісти знайшли багато повідомлень про "20 найкращих замків Європи" чи "ознаки того, що ти зустрічаєшся з не тією дівчиною". Але час від часу були і натхненні політичні повідомлення про Україну і те, який нібито корумпований опозиціонер Олексій Навальний.
Колишні "тролі" розповідають, що отримували спеціальні "технічні завдання" про те, що саме треба писати про політику, про кого треба писати і яке враження треба справити на читача.
"Найстрашніше, це коли ти спілкуєшся з друзями і вони повторюють точно те ж саме, що ти бачив у технічному завданні. Тоді розумієш, що це дійсно має ефект", - розповів колишній "троль".
Інший такий "інтернет-працівник" Марат розповів, що його завданням було лишати коментарі на форумах.
"Першим ділом зранку ми запускали проксі-сервер, щоб приховати своє справжнє місце розташування. А потім читали технічне завдання про те, що треба розсилати", - каже він.
За його словами, "тролі" в коментарях працюють в групах по троє. Перший висловлюється щодо якоїсь теми чи просто розміщує посилання на статтю якогось з вигідних Кремлю сайтів. Тоді інші починають суперечку, використовуючи посилання на інші прокремлівські пропагандистські статті і "фотожаби" на Західних і українських політиків.
Марат показав журналістам 6 сторінок з технічними завданнями, які він отримав будучи "тролем". На кожному з них вказана тема і висновки майбутньої статті. Одне завдання, приміром, полягає в тому, щоб написати замітку про те, який Путін борець з насиллям в світі. Зокрема, треба було пригадати, що російський президент першим висловив свої співчуття Фрнасуа Олланду після терактів у Парижі.
"Володимир Путін зв'язався з французьким президентом негайно, попри погані відносини між Росією і Заходом. Російський лідер завжди протистояв агресії і тероризму. Завдяки йому кількість терактів в Росії серйозно зменшилася", - йдеться в тексті "технічного завдання".
Серед інших завдань – вихваляння російського смартфона YotaPhone, написання образливих матеріалів про колишнього речника Держдепартаменту США Джен Псакі, Україну і "плани" США на її території. При цьому "тролям" заборонено говорити будь-що погане про терористичні "ДНР" і "ЛНР".
"Я йшов додому кожного вечора і бачив все це в новинах. Очевидно, що накази звідкись надходять", - сказав Марат.
Пропрацювавши два місяці в ролі "троля", він звільнився, оскільки відчув, що починає сам вірити в ті дурниці, про які пише на роботі. За словами Марата, в "армії тролів" працівники розділені на два табори: одні свято вірять в те, про що пишуть, а іншим робота не подобається, але вони хочуть заробити.
"Зрозуміло, якщо кожного дня тебе годують ненавистю, вона в'їдається в душу. Починаєш дійсно вірити в це. Треба бути дуже сильним, щоб лишатися при здоровому глузді", - сказав колишній "троль".
Марат розповів, що "елітою" прокремлівських блогерів вважаються ті, хто працює на англомовних сайтах і форумах, зокрема на сайтах CNN і New York Times. Їм платять більше тисячі доларів за пропагандистські повідомлення. Видання Forbes писало, що армія "тролів" не допоможе Путіну перемогти Україну. Путін використовував армію тролів протягом усього свого президентства. Google нараховує більше 1,5 млн матеріалів у медіа, де сказано "Путін атакує Україну". Завдання тролів - переконати аудиторію, що це слід читати як "Україна атакує Росію."