Сирійські проурядові війська разом із союзниками зґвалтували і піддали сексуальному насиллю жінок, дівчат і чоловіків з метою покарання опозиційних громад. Ці акти становлять воєнні злочини та злочини проти людства, передає Reuters з посиланням на звіт ООН від американських слідчих.
Доповідь, присвячена восьмому році війни в Сирії, підготовлена на основі 454 інтерв'ю з тими, хто вижив, родичами й свідками жертв, а також медичним персоналом.
"Це абсолютно огидно, що жорстокі акти сексуального та гендерного насильства продовжували здійснюватися в Сирії впродовж семи років більшістю учасників війни", – сказав у Женеві голова комісії ООН з розслідування Паулу Піньєйру.
Так, згідно з доповіддю, повстанські угрупування також заслосовували сексуальне насилля та тортури, хоча вони були "значно менш поширені".
Також було виявлено, що бойовики "Ісламської держави" страчували жінок і дівчат через побиття камінням за звинуваченнями в перелюбі, порушення дрес-коду, затримували та били жінок, зокрема, вагітних, а також примушували дівчат вступати у шлюб.
Є свідчення щодо екстремістських та терористичних угрупувань, які накладали "середньовічні покарання на чоловіків, звинувачених у гомосексуалізмі", зокрема, їх скидали з високих будівель.
Проурядові сили ґвалтували цивільних осіб під час обшуку будинків і наземних операцій на ранніх стадіях конфлікту, а згодом на контрольно-пропускних пунктах і місцях позбавлення волі. Наймолодшою відомою жертвою була 9-річна дівчинка.
"Зґвалтування жінок і дівчат було зареєстровано в 20 урядових відділах політичної і військової розвідки, а зґвалтування чоловіків і хлопчиків було зареєстровано в 15 відділеннях", - заявили слідчі військових злочинів США.
Проте незалежні експерти, які склали конфіденційні списки підозрюваних з 2011 року, не назвали прізвища злочинців, зазначивши лише, що вони зафіксували численні випадки зґвалтування серед високопоставлених офіцерів.
Також у звіті вказується, що жертви внаслідок насилля страждали від сорому, депресії, нетримання, імпотенції, викиднів, а також від того, що від них відверталися сім'ї, після чого інколи вчиняли самогубство.
В ООН зазначили, що задокументовані випадки – це лише "верхівка айсберга". Разом із тим слідчі, повідомили, що "немає свідчень систематичної практики" озброєними угрупуваннями використовувати сексуальне насилля.
У звіті рекомендується направити висновок у Міжнародний кримінальний суд для можливого судового переслідування.
У четвер, 15 березня, повідомлялося про щонайменше 12,5 тисяч людей, які покинули Східну Гуту та перейшли на контрольовану урядом територію.
У неділю, 11 березня урядові війська посилили наступ в цьому районі, на кількох напрямках ведуться жорстокі бої.
У ході наступу армія Башара Асада відрізала два стратегічно важливих міста Дума і Харасті від підконтрольної повстанцями Східної Гути.
Урядові війська Сирії взяли під контроль більше половини території Східної Гути і продовжують вести наступ на позиції повстанців.
Раніше, Росія заблокувала резолюцію ООН про припинення вогню в Східній Гуті, що не дало можливості гуманітарним конвоям дістатися до мирних жителыв і поранених в район бойових дій.
З другого разу Рада безпеки ООН голосами всіх 15 членів ухвалив резолюцію з вимогою 30-денного перемир'я в Сирії. У документі наголошується, що перемир'я має бути введено негайно, але в той же час резолюція не передбачає будь-яких заходів для підтримання режиму тиші.
Не дивлячись на ухвалену резолюцію Ради безпеки ООН, Асад продовжив обстріли мирних кварталів. Сотні тисяч людей в районі Східної Гути пребувають в голодній облозі.