UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Німеччині документують військові злочини скоєні в Україні, використовуючи досвід Другої світової війни

Берлінський інститут фіксує свідчення українських біженців про події, очевидцем яких вони стали.

Інститут Пілецького в Берліні використовує досвід збору інформації про злочини нацистів у роки Другої світової війни, для фіксації показань біженців про військові злочини вчинені Росією в Україні. Отриманні свідчення можуть бути використані у Міжнародному кримінальному суді, повідомляє Reuters.

Основною тематикою наукових досліджень Інституту Пілецького є історія 20-го століття, включно зі злочинами нацистів у роки ІІ Світової війни. При чому, сама назва інституту пов'язана з польським кавалерійським офіцером Вітольдом Пілецьким, який попри загрози власному життю, документував події в концентраційному таборі Освенцим.

«Ми збираємо всі звіти свідків про військові злочини в Україні, спираючись на досвід, який у нас є як в установи, яка зазвичай має справу… з голосами жертв Другої світової війни», - розповів заступник голови інституту Матеуш Фальковські.

Читайте також: Воєнні та військові злочини: Коаліція 5am пояснила різницю

Оскільки Міжнародний кримінальний суд  вже розпочав офіційне розслідування можливих військових злочинів та злочинів проти людяності в Україні, отримані свідчення можуть і будуть використані слідством. 

Наразі, в Німеччині офіційно зареєстровані понад 369 тисяч українських біженців.

На першому етапі опитування, біженців просять у письмовій формі викласти все, що вони бачили на власні очі. На другому - йдуть питання про конкретні події у певних місцях та у визначений час.

«Наприклад, що сталося у конкретний день і в цьому місці, тобто у Маріуполі, Херсоні чи інших місцях. Де вони були і що саме бачили», - роз'яснив Фальковський.

Читайте також: Напад РФ на Запорізьку АЕС є військовим злочином – посольство США

Для легітимності опитування та юридичної значущості, до створення анкети залучали юристів. Вже отриманні свідчення містять різноманітну інформацію та документують широке коло воєнних злочинів, починаючи від руйнування цивільної інфраструктури аж до сексуального насильства.

«З наукового погляду це означає, що ми створюємо архів усної історії», - зазначив заступник голови інституту.

За іронією долі, інститут розташований поблизу меморіалу Голокосту в самому центрі Берліну. Окрім юридичної допомоги, в науковій установі збирають гуманітарну допомогу для України.

Нагадаємо, на території звільненої від російських загарбників Бучі закінчується збір та ексгумація тіл громадян, які загинули під час окупації.