Приховування документів щодо потенційної інтеграції може свідчити про реальну загрозу окупації Білорусі Російською Федерацією, повідомляє Керівний комітет Української нацплатформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.
"Зміст проектів інтеграційних документів та інші умови потенційної інтеграції невідомі громадськості, що може свідчити про реальну загрозу майбутньої окупації Білорусі. Як представники громадянського суспільства України, хочемо виразити підтримку та солідарність громадянському суспільству Білорусі та всьому білоруському народу у їхніх зусиллях протистояти агресору та зберегти суверенітет Білорусі", - йдеться в повідомленні.
За словами Української нацплатформи, ФГС СхП розцінює дії Росії як експансію її гібридної агресії в регіоні та спроби позбавлення суверенітету країн Східного партнерства та збереження їх в сфері свого впливу.
"Ми поділяємо позицію представників білоруського громадянського суспільства та міжнародної спільноти про невизнання союзного договору 1999 р. між Російською Федерацією та Білоруссю, з огляду на порушення цим договором конституцій РФ та Білорусі, а також беручи до уваги окупацію Росією українського Криму. Ми підтримуємо заклик білоруської громадськості терміново опублікувати всі "інтеграційні" документи чи їх проекти, таємно прийняті В.Путіним та О.Лукашенком і їх адміністраціями, з метою проведення міжнародних правових експертиз", - додають в комітеті.
Зазначається, що у випадку, якщо незалежні експертизи виявлять, що пункти угод і протоколів між Кремлем та офіційним Мінськом порушують міжнародне право, суверенітет та Конституцію Білорусі, комітет буде наполягати на невизнанні легітимності "союзної інтеграції", яка порушує незалежність Білорусі.
"Ми будемо звертатися до влади України, іноземних держав, міжнародних органів та організацій, щоб вони визнали юридично нікчемними "союзні документи" між РФ та Білоруссю" – заявили експерти.
На 8 грудня, на 20-ті роковини підписання Угоди про створення Союзної держави, було заплановано оголосити результати тривалого і переповненого скандалами й чутками переговірного процесу про наповнення конкретним змістом утворення "Союзної держави Російської Федерації та Республіки Білорусь". До чого конкретно домовилися Білорусь і Росія - достеменно не відомо, оскільки переговори були засекречені. Про їхній приблизний зміст можна судити лише з окремих повідомлень офіційних осіб, періодичних звинувачень Лукашенка у бік Кремля в ставленні його до Білорусі як до васала і, власне, з Угоди про об'єднання, підписаної ще 1999 року з ініціативи самого Лукашенка.
Детальніше читайте у матеріалі Ірини Павленко "Реанімація інтеграції" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".