UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Євросоюзі назвали умову зняття санкцій із Білорусі та пригрозили Лукашенку новими

Примусовою посадкою літака Ryanair і погрозами наповнити Європу нелегалами режим «кинув виклик міжнародним нормам», вважає Боррель.

Європейський Союз закликає режим білоруського диктатора Алєксандра Лукашенка відмовитися від практики закручування гайок і розпочати масштабний національний діалог. Тільки таким, вважає високий представник ЄС Жозеп Боррель, може бути шлях до врегулювання політичної кризи в країні і зняття європейських санкцій.

«Разом із партнерами-однодумцями ЄС відкрито і одноголосно закликає режим Лукашенка покласти край репресивним практикам. Єдиний спосіб покласти край політичній кризі - це всебічний національний діалог», - йдеться в заяві Борреля, опублікованій до річниці фальсифікації виборів у Білорусі.

Скасування санкцій ЄС стане можливим тільки тоді, коли влада Білорусі буде повністю дотримуватися принципів демократії і верховенства закону, поважати зобов'язання в галузі прав людини і припинить репресії, додає євродипломат.

«Режим має звільнити і беззастережно реабілітувати понад 600 політичних в'язнів і взяти участь в серйозному, вартому довіри й інклюзивному політичному процесі, результатом якого стануть вільні і справедливі вибори під наглядом БДІПЛ/ОБСЄ», - додає Боррель.

Євросоюз готовий допомогти Білорусі на шляху демократичної трансформації: стабілізувати економіку, реформувати інститути, створити нові робочі місця і підвищити рівень життя людей. Зокрема, за рахунок Комплексного плану економічної підтримки, що передбачає виділення Білорусі близько 3 млрд євро.

У своїй заяві Боррель також підбив підсумок року боротьби режиму Лукашенка за владу.

«За рік протестів режим Лукашенка розправився з власним суспільством, послідовно поглиблюючи розкол з білоруським народом. Представники опозиції і продемократичних сил разом із тисячами громадян або загинули за нез'ясованих обставин, або були затримані, або були змушені залишити країну. Режим почав кампанію репресій і залякування проти громадянського суспільства і правозахисників, а також систематичне знищення неурядових організацій і незалежних ЗМІ, щоб заглушити останні незалежні голоси», - наголошує високий представник ЄС.

А примусовою посадкою літака Ryanair у Мінську та погрозами наповнити Європу нелегальними мігрантами «режим кинув виклик міжнародним нормам».

Якщо Лукашенко продовжуватиме, ЄС готовий розглянути «подальші заходи у відповідь на кричуще ігнорування режимом міжнародних зобов'язань».

Євросоюз продовжить підтримувати народ Білорусь і надавати допомогу постраждалим від дій режиму. ЄС також продовжить підтримувати міжнародні ініціативи щодо притягнення винних до відповідальності, зокрема через Управління Верховного комісара ООН з прав людини та Міжнародну платформу підзвітності для Білорусі.

«ЄС продовжуватиме підтримувати демократичну, незалежну, суверенну, процвітаючу і стабільну Білорусь. Голоси і воля народу Білорусі не будуть придушені », - підсумував Боррель.

Читайте також: США можуть посилити санкції проти режиму Лукашенка - WSJ

Напередодні прем'єр-міністри Литви та Польщі Інгріда Шимоніте та Матеуш Моравецький звернулися до Євросоюзу з проханням перейти до рішучих дій, включно з розширенням санкцій проти Білорусі. Вільнюс і Варшава назвали нелегальну міграцію зброєю Лукашенка, що вимагає швидкої і рішучої відповіді.

Того ж дня стало відомо, що нові санкції проти Білорусі готує й адміністрація президента США Джо Байдена. У списку можливих мішеней: «Білоруськалій», нафтові, лісові та сталеливарні підприємства.

Докладніше про те, чому самопроголошений президент Білорусі вирішив використовувати нелегальних мігрантів як інструмент контрсанкцій, читайте в статті Олексія Коваля «Лукашенко погрожує Європі нелегальними мігрантами» у ZN.UA.