Лідери політичних груп Європейського парламенту у своїй заяві повідомили, що не визнають результати виборів президента в Білорусі та оголосили Алєксандра Лукашенка персоною нон грата в Європейському Союзі.
У поширеній заяві груп EPP, S&D, Renew Europe, Greens/EFA та ECR лідери закликали до нових і вільних виборів в Білорусі та рішуче засудили насильство й тортури, організованих Алєксандром Лукашенком, вчинені проти мирних демонстрантів.
«Ми вітаємо білоруський народ за його мужність і рішучість і рішуче підтримуємо його прагнення до демократичних змін і свободи. Президентські вибори 9 серпня не були ні вільними, ні справедливими, а достовірні повідомлення вказують на перемогу Світлани Тіхановської. Тому ми не визнаємо Алєксандра Лукашенка переобраним президентом Білорусі та вважаємо його персоною нон грата в Європейському Союзі", - йдеться в повідомленні.
Лідери фракцій закликали Росію не втручатися в справи Білорусі, і попросили країни Євросоюзу протидіяти будь-яким діям Росії в цьому напрямку.
Перед цим кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тіхановська заявила про те, що готова виступити національним лідером.
9 серпня в Білорусі відбулися вибори президента країни, Алєксандр Лукашенко, який править країною з 1994 року, брав участь у них уже вшосте.
14 серпня ЦВК оголосила Лукашенка переможцем. Згідно з офіційними даними, він отримав 80%, а Світлана Тіхановська - 10% голосів виборців.
Голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина, не чекаючи завершення підрахунку голосів, фактично оголосила Алєксандра Лукашенка переможцем виборів і закликала інших кандидатів «визнати свою поразку, привітати переможця і не хвилювати народ».
Після цього по всій Білорусі відновилися акції протесту, під час яких відбулися криваві зіткнення з силовиками. З різних міст країни надходили повідомлення про фальсифікації.
ОМОН застосував проти мітингувальників водомети, світлошумові гранати і гумові кулі. Тисячі людей були затримані і побиті силовиками, щонайменше троє протестувальників загинули.
ЄС відмовився визнавати результати виборів і анонсував санкції проти чиновників режиму Лукашенка.
При цьому сама Тіхановська зараз знаходитися в Литві. 15 серпня її штаб приступив до формування координаційної ради для передачі влади в країні.
16 серпня в Мінську відбулася наймасовіша акція протесту в Білорусі за роки незалежності. Щонайменше 200 тисяч людей зібралися біля стели «Мінськ - місто-герой» на проспекті Переможців. Потім протестувальники рушили до Будинку Уряду, де в першій половині дня виступав Лукашенко. На провладний мітинг звозили бюджетників з усієї країни автобусами.
На мітингу членкиня об'єднаного штабу білоруської опозиції Марія Колесникова озвучила вимоги: відставка Лукашенка, звільнення всіх політв'язнів і притягнення до відповідальності силовиків, які били, катували і вбивали громадян.
Чи впаде режим Лукашенка за результатами вуличних протестів, читайте в статті Володимира Кравченка «Білорусь вимагає змін» для ZN.UA.