У середу, 28 лютого, польські високопосадовці вирушать до Ізраїлю, щоб обговорити скандальний закон про Інститут національної пам'яті, який передбачає кримінальну відповідальність за заяви про причетність поляків до злочинів Третього рейху, повідомляє "Європейська правда".
Зазначається, що зустріч відбудеться на рівні міністерств закордонних справ. Так, польську делегацію очолить заступник очільника МЗС Бартош Цихоцький. Ізраїльська сторона буде представлена міністром закордонних справ Ювалем Ротемом. Також участь в обговоренні візьмуть історики, юристи, дипломати і представник меморіалу жертв Голокосту.
"Ціль діалогу – зберегти історичну правду і не допустити збитків для свободи досліджень і свободи слова", - йдеться в заяві МЗС Ізраїлю.
6 лютого МЗС Ізраїлю в своїй реакції на рішення президента Польщі Анджея Дуди підписати скандальний закон про Інститут національної пам'яті зазначило, що очікує на внесення змін у текст документу в процесі розгляду його Конституційним судом Польщі.
Як повідомлялося, у вівторок, 6 лютого, президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів". Правда він відразу повідомив, що відправив його для оцінки в Конституційний суд. Там мають оцінити чи закон не суперечить статті Конституції про свободу висловлювань, а також положення карного характеру, які виникають з цього закону.
Незадовго до цього Верховна Рада прийняла заяву у зв'язку з польським законом про "українських націоналістів" у якій засудила зміни до закону про Інститут національної пам'яті, наголошуючи в ній, що це суперечить змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща.
Також ініціативу польських законотворців розкритикував Ізраїль, який сприйняв його як можливість покарання тих, хто вижив під час Голокосту, за їхні свідчення. У зв'язку з цим, у парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.
Розкритикували законопроект і в Держдепартаменті США, заявивши, що він може підірвати свободу слова й академічний дискурс у країні та закликали Польщу його переглянути.