UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Ірані відклали посилення покарання за неправильне носіння хіджабу

Офіційний Тегеран після подій у Сирії побоюється протестів.

Іранським законодавцям повернули «на доопрацювання» закон, що викликав величезний резонанс у світі: про посилення покарань за «неправильне носіння хіджабу». Вища рада безпеки Ірану звернулася до меджлісу (парламенту) з проханням повернутися до найбільш спірних статей закону.

Читайте також: Ще одна іранська дівчина померла після "спілкування" з поліцією моралі

Цьому передувало рішення президента Ісламської Республіки Пезешкіана відкласти підписання вже ухваленого закону в нинішньому вигляді, оскільки він може викликати скандал у суспільстві та навіть протести. Найімовірніше, подіяли події в Сирії, де повстанці, що повалили Асада, заявили, що не примушуватимуть жінок носити хіджаб. 

«Ми не повинні робити нічого, що порушує єдність і солідарність суспільства. Ми не повинні робити цей крок таким чином, щоб усе зіпсувати»,- зазначив в одному з публічних коментарів президент Пезешкіан, пише видання Haaretz. Президента підтримали деякі представники іранської правлячої еліти, вважаючи, що посилення покарань може викликати протести в суспільстві.

Насправді ухвалений закон є вкрай злісним щодо жінки і є не тільки засобом покарання, а й повністю знищує роль жінки в іранському суспільстві, зводячи її до рівня безсловесного атрибута.

Кримінальний кодекс Ірану вже передбачає покарання за порушення правил носіння хіджабу, але нова ініціатива істотно розширює спектр штрафних заходів. На сайті ООН йдеться:

«Хоча відмова носити хіджаб уже карається штрафами і тюремним ув'язненням відповідно до чинного Ісламського кримінального кодексу Ірану, новий закон запроваджує більші штрафи і триваліші терміни тюремного ув'язнення - до 15 років. Він також дозволяє суддям застосовувати смертну кару».

В ООН звернулися до влади Ірану скасувати цей звід правил, який створює умови для посилення репресій щодо іранських жінок і ще більше обмежує їх у повсякденному житті.

Документ поширюється не тільки на дорослих, але вводить обмеження і для дівчаток віком від 12 років. Причому порушницями стають навіть ті іранки, які можуть з'явитися без головного убору через відеозв'язок або які, за версією влади, займаються «пропагандою або рекламою наготи» - саме за це було затримано відому іранську співачку Парасту Ахмаді. Співачка виступала в онлайн-концерті з непокритою головою і відкритими плечима.

Спостерігачі вважають, що навіть якщо із закону буде вилучено деякі пункти, це не вплине на його жорстокість, і він набере чинності, оскільки за рішенням релігійних лідерів його може бути введено в дію і без підпису президента.

[see_also ids=«554851»]

Нагадаємо, новий закон, що пропагує «культуру чистоти і хіджаб», ухвалений іранською владою на початку цього місяця, передбачає суворі покарання для тих, кого спіймають на «пропаганді непристойності, оголення або неналежного вбрання».

Стаття 37 нового закону також передбачає, що особам, які «пропагують або поширюють непристойність» серед іноземних суб'єктів, включно з міжнародними ЗМІ та організаціями, може загрожувати десятирічне ув'язнення і штрафи.

Ті, чию поведінку режим вважатиме «корупцією на Землі» (термін, який іранська влада використовує для позначення широкого кола правопорушень, зокрема пов'язаних з ісламською мораллю), можуть бути засуджені до смертної кари.