UA / RU
Підтримати ZN.ua

В чому полягає загроза Трампа для Європи? — Foreign Affairs

Його перший термін перевірив трансатлантичні відносини, але другий може їх зруйнувати.

В лютому колишній президент США Дональд Трамп закликав керівництво Росії робити "все, що завгодно" з будь-яким членом НАТО, який не витрачає 2% свого ВВП на оборону. Трамп і раніше робив подібні підбурювальні коментарі.

Європа повинна серйозно поставитися до його погроз. Він знову є ймовірним кандидатом у президенти США від Республіканської партії й випереджає Джо Байдена, чинного президента, в багатьох останніх опитуваннях, повідомляє Foreign Affairs.

Читайте також: Здав назад: Трамп пом'якшив риторику щодо НАТО

"Якщо його оберуть на другий термін, ставлення Трампа до України, Росії та НАТО — а також його мінливе та егоїстичне мислення — матиме вирішальне значення для війни в Україні. Трамп, швидше за все, зруйнує всі трансатлантичні відносини набагато більше, ніж під час свого першого президентства", — пише видання.

Хоча європейські лідери зустріли його обрання у 2016 році з панікою, політика, яку він проводив, була більш-менш традиційною. У період між 2017 і 2021 роками в трансатлантичних відносинах не так вже й багато було остаточно зруйновано.

Читайте також: Трамп не виключив, що Путін причетний до смерті Навального

Ризики другого терміну Трампа були б більш небезпечними. Вони полягатимуть у зменшенні ролі Сполучених Штатів як надійного гаранта безпеки для Європи. Навіть якщо Трамп збереже військову підтримку України з боку США, що є малоймовірним, його високотрансакційна зовнішня політика підбадьорить російського президента Владіміра Путіна і зашкодить українським військовим зусиллям.

Європа не матиме достатньо часу, щоб об'єднатися й озброїтися, щоб протистояти експансіоністській Росії. Видання зазначає, що з Трампом на посаді президента Путін може дуже скоро отримати те, чого він хоче: контроль над великими ділянками української території. Такий розвиток подій матиме наслідки на всьому континенті, залишаючи європейцям дедалі менше контролю над власною геополітичною долею.

Читайте також: Трамп зрадив Україну — Financial Times

Побоювання щодо другого терміну Трампа часто формуються навколо окремих рішень, які він може прийняти. Він може вирішити вийти з НАТО. Він може вирішити кинути Україну напризволяще. Він може вирішити продовжити партнерство з Путіним, про яке він так часто і з любов'ю говорив.

Однак реальність така, що Трамп не є рішучим. Він рідко доводить до кінця свої найбезрозсудніші ідеї. Але саме мінливий характер Трампа, а не його ідеали, може спричинити хаос.

Читайте також: Трамп, можливо, і не при владі, але його риторика щодо України налякала Європу — The Guardian

"Трамп, швидше за все, буде прагнути до калейдоскопічного набору короткострокових партнерств, більшість з яких — з країнами за межами Європи, а деякі — з країнами, ворожими до Європи", — вважає Foreign Affairs.

У лютому низка європейських лідерів та аналітиків стверджували, що друга адміністрація Трампа може дати поштовх переходу Європи до повної стратегічної автономії. Європейські країни мають можливість випустити спільні боргові зобов'язання для стимулювання оборонного виробництва на континенті, як вони це зробили під час пандемії COVID-19. Але такі зусилля, навіть якщо всі необхідні сторони погодяться на них, потребують часу. Європі знадобиться щонайменше десятиліття, щоб підготуватися до успішного захисту від Росії, яка постійно збільшує свій оборонний бюджет.

Читайте також: У чому Трамп помиляється у своїх заявах – Bloomberg

Трамп також може змусити окремі європейські країни йти власним шляхом замість того, щоб об'єднати зусилля, спровокувавши момент "шукати притулку", що розколює. Усвідомлюючи, що Сполучені Штати віддаляються від Європи, кожна європейська країна може реагувати на російську загрозу по-різному. Другий термін Трампа може розколоти, а не зміцнити Європу — якраз той результат, який хотіла б бачити Росія.

"Трамп не може зруйнувати ЄС, але він може суттєво підірвати НАТО", — повідомляє видання.

Читайте також: Трамп заявив, що раніше заохочував би Росію робити у Європі те, що їй заманеться. Байден не став мовчати

Трамп також може спробувати використати американську допомогу Україні як важіль впливу на Європу, який буде надаватися або забиратися пропорційно до того, що Європа може дати Сполученим Штатам. Трамп не вірить, що Україна допомагає Сполученим Штатам, захищаючи себе, зміцнюючи європейську безпеку або збільшуючи виробництво зброї в США.

"Якби він зміг продати руйнування історичних зв'язків Сполучених Штатів з Європою як перемогу, він би так і зробив, залишивши українців і європейців у скрутному становищі, раптово вразливими перед неконтрольованими амбіціями Росії", — підсумувало видання.