В американській Атланті (штат Джорджія) з новою силою спалахнули протести проти расизму і насильства поліції – 12 червня правоохоронці застрелили темношкірого Рейшарда Брукса.
Поліцію викликали відвідувачі ресторану швидкого харчування Wendy's – машина Брукса заважала їм під'їхати. Прибулі на місце поліцейські встановили, що водій заснув в автомобілі. Тест показав, що Брукс був нетверезий.
Офіцери спробували затримати Брукса, але той чинив опір. Копи спробували скористатись електрошокером, але чоловік вихопив його і кинувся бігти.
Під час погоні він направив електрошокер в бік одного з поліцейських, той відкрив вогонь і поранив тікаючого Брукса, чоловік помер у лікарні. Один з поліцейських також постраждав, йому надали медичну допомогу.
Вбивство афроамериканця в Атланті стало другим за останні два місяці. Раніше в Міннеаполісі під час затримання поліцією було вбито 46-річого Джорджа Флойда. Його смерть спричинила масові протести не тільки в США, але і за межами країни.
Протестувальники перекрили велике шосе в центрі міста, зупинивши рух на ньому на 45 хвилин, і підпалили ресторан Wendy's, біля якого смертельно поранили Брукса. Під час розгону протестувальників поліцейські застосували сльозогінний газ та світлошумові гранати.
Адвокат сім'ї Брукса Кріс Стюарт заявив, що загиблий був батьком чотирьох дітей, і в день вбивства святкував у ресторані день народження дочки.
За словами Стюарта, в штаті Джорджія електрошокер не вважається смертельною зброєю. Адвокат закликав висунути проти поліцейського, який вистрілив у чоловіка, звинувачення у невиправданому застосуванні сили зі смертельним наслідоком, що рівнозначно вбивству".
Бюро розслідувань штату Джорджія відкрило справу, поліцейського, який стріляв у Брукса, звільнили, а його напарника відсторонили від оперативної роботи. У неділю, 14 червня, пішла у відставку начальниця поліції Атланти Еріка Шилдс.
Мер Атланти Кейша Ленс Боттомс також вважає, що застосування зброї офіцером поліції було неправомірним, пише Meduza.
25 травня поліцейські затримали 46-річного афроамериканця Джорджа Флойда. Поліцію викликав господар магазину, який запідозрив, що клієнт заплатив за сигарети фальшивою 20-доларовою банкнотою.
При затриманні офіцер поліції Дерек Шовен тиснув на шию Флойда коліном, чоловік скаржився, що він не може дихати. Флойд помер у реанімації, а відео його затримання потрапило в інтернет.
Вбивство афроамериканця спровокувало масові протести і заворушення. У ніч на 22 травня протестувальники прорвалися в будівлю відділення поліції в Міннеаполісі і підпалили його.
Чотирьох поліцейських, які затримували Флойда, звільнили 26 травня. Шовену висунули обвинувачення у вбивстві другого ступеня, іншим інкримінують пособництво і підбурювання до вбивства.
Заворушення в США супроводжуються пограбуванням магазинів і супермаркетів, погромами і підпалами приватної і федеральної власності. У десятках міст ввели комендантську годину, для підтримки порядку в міста ввели Національну гвардію. Під час масових заворушень в США загинули щонайменше 11 людей.
Докладніше про ситуацію в США, причини та наслідки протестів читайте у статті Олексія Коваля "Американська демократія після смерті Джорджа Флойда" у ZN.UA.