3 вимагають нового розслідування "поліцейського сліду" у резонансному вбивстві колишнього прем'єра Улофа Пальме.
Як свідчать нещодавно опубліковані матеріали з секретної папки поліції безпеки з позначкою "Проект Адольф", у поліції Стокгольма утворилася група ультраправих, серед яких зріла змова проти Пальме.
"Нацист, який відкрито висловлюється проти існуючого державного устрою", - таку характеристику отримав в оприлюдненій секретній папці стокгольмський поліцейський, позначений літерою В., пише "КоммерсантЪ".
Як випливає з сенсаційного документа, на початку 1980-х років В. створив групу з 16 осіб, у яку входили не тільки поліцейські, але й журналісти, судді, адвокати, що дотримувались ультраправих поглядів. Члени таємного клубу зустрічали один одного нацистськими привітаннями.
Поліція безпеки зафіксувала 11 зустрічей таємної організації. На наступний день після вбивства Улофа Пальме (застреленого 28 лютого 1986 року напередодні візиту до Москви), неонацисти влаштували вечірку, на якій були присутні поліцейські з району Норрмальм. Вони піднімали тости за вбивство Пальме, не приховуючи радості.
Масла у вогонь, що розгорівся після розсекречення документів, підлила шведська газета Aftonbladet, що опублікувала інтерв'ю з новим свідком - таким собі "бізнесменом, експертом щодо зброї і любителем полювання". Свідок, який представився газеті Юханом, заявив, що "точно знає про існування змови у поліції проти Улофа Пальме". Як випливає з інтерв'ю, у вересні 1985 року, коли після виборів в Ріксдаг стало зрозуміло, що Улоф Пальме буде прем'єром ще мінімум три роки, до Юхана прийшов приятель з поліції Норрмальма і "попросив убити прем'єра".
За словами свідка, він оторопів і намагався відбутися жартами: "Ви ж самі мене і знайдете, відстеживши мою зброю". Однак поліцейський пообіцяв вирішити проблему зі зброєю. Тим не менш Юхан відмовився від пропозиції. Після цього його контакти з приятелем з поліції припинилися. А через півроку прем'єра вбили.
Журналістам Aftonbladet також вдалося переговорити з поліцейським, ім'я якого повідомив бізнесмен. Поліцейський, який назвався Йораном, спростував існування екстремістської групи у Норрмальмі. Однак висловив задоволення з приводу загибелі Улофа Пальме.
За гарячими слідами вбивства слідча група прийшла до висновку, що версія про поліцейську змову не викликає довіри.
Однак сьогодні незалежні експерти не виключають, що групою поліцейських хтось міг маніпулювати.
Колишній шеф Управління служб внутрішнього нагляду ООН Інга-Брітт Аленіус висловлює незадоволеність тим, що "поліцейський слід" належним чином так і не було розслідувано. Вона вважає, що існував таємний рух проти політики Улофа Пальме, тісно пов'язаний з західними державами і ЦРУ. За її версією, високопоставлені особи Швеції нібито теж були замішані в цьому.
Вбивство Улофа Пальме: довідка
Прем'єр Швеції Улоф Пальме був застрелений на центральній вулиці Стокгольма пізно ввечері 28 лютого 1986 року, коли він повертався зі своєю дружиною Лісбет з кінотеатру. У них не було охоронців, оскільки Пальме любив ходити по місту без них.
Коли подружжя підійшло до перехрестя з вулицею Туннельгатан, до них підійшов самотній чоловік, який двічі вистрілив, як тепер вже точно встановлено слідством, з револьвера марки "Сміт-Вессон".
За вбивство був засуджений Крістер Петтерссон - неврівноважена людина без певних занять, помічений у вживанні наркотиків. Його засудили до довічного ув'язнення. Проте через кілька років суд визнав його провину недоведеною, у зв'язку з чим Петтерссона звільнили (він помер у 2005 році).
Це вбивство досі не розкрито і є однією з найбільших загадок сучасної Швеції.
Слідчу групу з нинішнього року очолив Даг Андрессон - вже сьомий за рахунком шеф "групи Пальме". Саме він розкрив вбивство у2003 році глави МЗС Швеції Анни Лінд, яка, як і Пальме, була соціал-демократом. !zn
Читайте також:
У Чилі ексгумують останки Пабло Неруди, щоб довести його вбивство Піночетом
Масові протести і сутички почалися в Тунісі після вбивства лідера опозиції
Українська опозиція хоче разом з вбивством Щербаня розслідувати смерть Кушнарьова
Пукач убив Гонгадзе, "вибиваючи" з нього зізнання у шпигунстві