Причиною революції на Майдані в минулому році стала корумпована влада в Україні, нове керівництво країни обіцяло привести нових лідерів. Але "деолігархізації" поки що в Україні практично не проводиться, пише британське видання The Guardian.
І прихильники українського керівництва, і західні дипломати, і представники опозиції, як правило, відповідаючи на питання про те, як проходить процес "деолігархізації", реагують однаково – "щиросердним сміхом".
На відміну від Росії, де термін "олігарх" став "неправильним" з тих пір, як російський лідер Володимир Путін позбавив їх реальної політичної сили (вже більш, ніж 10 років), Україна залишалася олігархією в істинному сенсі з дещо надзвичайно багатими людьми з величезною владою і впливом.
Майдан у лютому минулого року був викликаний значною мірою безсовісною корупцією колишнього президента України Віктора Януковича і його соратників. Багато протестувальники хотіли бачити новий тип суспільства, яким би не керував олігархічний клас, настільки впливовий в Україні до цих пір.
Новий президент України Петро Порошенко обіцяв новий стиль політики. Мільярдер, який створив успішну "шоколадну імперію", пообіцяв також відкрите і прозоре державне управління. У коментарях виданню, в квітні, Порошенко сказав, що він сповнений рішучості боротися з олігархами і "запобігти неприйнятне вплив приватних інтересів на державу". Саме з цією метою, як він говорив, було звільнено Ігоря Коломойського.
Але Порошенко, який сам з класу олігархів, як критики кажуть, не зміг запровадити новий вид політики. "Існує конфлікт між справжніми реформами і старим стилем адміністративного тиску для досягнення цих цілей", - сказало джерело, близьке до одного з провідних бізнесменів країни.
Деякі вважають, що Україні потрібно час на перетворення, враховуючи війну на Сході країни. Деякі кажуть, що заклики до якнайшвидшої "деолігархізації", західні лідери і ідеалісти просто не розуміють, наскільки сильно в Україні укорінилася ця система.
"Порошенко каже, що хочуть почути західні політики, і вони чомусь йому вірять, але вони не розуміють, наскільки неможлива деолігархізації в нашій системі, які глибокі коріння має це пострадянський спадок, - вважає Ірина Верещук, колишній мер Рави-Руської, міста на Західній Україні. - Олігархи як кров і органи системи, і нам поки що нема чим їх замінити при трансплантації".
Як свідчать результати опитування, проведеного в червні, європейці чекають на Україну в ЄС після реальної боротьби з корупцією та олігархами. Опитування жителів шести найбільших країн Європи не виявив принципового протесту пересічних європейців проти вступу України в ЄС, проте підтвердив, що населення країн Євросоюзу не бажають бачити Україну в ЄС без успішних результатів боротьби з корупцією, олігархами і бідністю.