Серед дипломатів, які зібралися в Торонто на зустрічі найбільших індустріалних країн, Павло Клімкін був ніби зайвим. Міністр закордонних справ України представляв країну, ВВП якої складає 93 мільярди доларів, що ніяк не можна порівняти з показниками країн із клубу G7, які вимірюються в трильйонах. Але не випадково Клімкін мав зірковий статус на зустрічі дипломатів "Великої сімки", пише оглядач американського видання Washington post Керол Морелло.
Нічого дивного, що міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд запросила Клімкіна і інших дипломатів до себе додому на бранч з вафель і яєшні, які приготували її діти. Чи що перша робоча сесія зустрічі була присвячена російському вторгненню в Україну.
В понеділок голови дипломатії країн G7 погодилися створити робочу групу, націлену "викрити російську зловісну поведінку в усіх її проявах, не залежно від того, чи це кібератаки, чи дезінформація, спроби вбивств чи що б не сталося ще", як наголосив міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон.
Це та російська поведінка в Україні, яка стала причиною виключення Москви з групи країн, яка раніше називалася G8. Фріланд, яка має тісні зв'язки з Україною, постаралася, щоб країна була "на передовій і в центрі уваги". Для Фріланд Україна - це приклад "номер один" російського втручання і арена того, що вона називає визначальною проблемою нашого часу: перемога демократії чи авторитаризму.
Оглядач нагадує, що канадиський міністр має українське походження по матері. Вона зростала, розмовляючи українською мовою зі своїми батьками і тепер розмовляє так зі своїми дітьми. Вона єдиний міністр закордонних справ у світі, яка говорить з українськими колегами їхньою ж мовою. В юності вона працювала журналістом в Києві на початку 90-х років.
"Спостереження за падінням найбільшого комуністичного режиму в світі і за зусиллями збудувати щось замість нього глибоко вплинули на моє мислення", - сказала Фріланд студентам Університету Торонто на початку квітня.
Вона стала одним з найзапекліших критиків Кремля і Володимира Путіна в G7. На це Москва відплатила тим, що заборонила канадському міністру перетинати російський кордон. Зустріч міністрів закордонних справ G7 стала черговою можливістю для Фріланд вивести Україна на вершину порядку денного, хоча Росія не подає жодного сигналу про намір повернути Крим чи закінчити війну в Донбасі.
"Здебільшого через те, що Росія не демонструє значних ознак гнучкості, нам потрібно продемонструвати їй і широкій міжнародній спільноті, що наша підтримка України не слабне", - сказав канадьский дипломат виданню на умовах анонімності.
В Канаді бути проукраїнським - це розумна внутрішня політика. Більш ніж 1,3 мільйони канадців, що дорівнює 3% від населення, мають українське походження. Багато з них пильно стежать за політикою країни.
"Україна - це ми в Канаді", - сказав голова групи дослідження G7 Університету Торонто Джон Кіртон.
"Христя має відношення до цієї спільноти, як ніхто інший в G7", - додав він.
Канадський дипломат, який говорив з Клімкіним після зустрічі з іншими міністрами, розповів виданню, що присутність українського дипломата допомогла протистояти російській пропаганді, яка стверджує, що про Україну забули і вона тепер сама по собі. Що вона зникла з заголовків новин.
"Широка міжнародна підтримка ключових гравців у такому особливому форматі була значною для Клімкіна. Це важливо не просто для нього і української влади, а й для українского політично класу в цілому", - сказав неназваний канадський дипломат.
Як повідомлялося, міністра закордонних справ України Павла Клімкіна вперше запросили на зустріч голів МЗС "Великої сімки", яка почалася 22 квітня в Торонто. Зустріч керівників зовнішньополітичних відомств Британії, Німеччини, Італії, Канади, США, Франції, Японії, а також Євросоюзу проходить під девізом "Будуючи безпечніший світ".