UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці у Фінляндії часто стають жертвами трудової експлуатації — ЗМІ

Іноземні працівники не знають законів Фінляндії, тому їх часто обдурюють.

Багато людей, які виїхали з України до Фінляндії, шукаючи захисту від війни, хочуть якнайшвидше знайти роботу, але можуть не знати своїх прав. Це ризикує призвести до трудової експлуатації, до якої особливо схильний будівельний сектор країни, повідомляє Yle.

Зазначається, що профспілка будівельників уже почала з’ясовувати ситуацію з українськими робітниками на семи будівельних об'єктах. Зокрема, нещодавно проблема виникла на очисних спорудах Сулкавуорі в Тампере.

Подібні тенденції також зафіксувала організація Rikosuhripäivistys, яка надає підтримку жертвам злочинів. Минулого року 510 людей у Фінляндії звернулися за допомогою до фахівців, які допомагають жертвам торгівлі людьми. Ця цифра перевищила минулорічні показники більш ніж удвічі. Півсотні випадків було зафіксовано у будівельному секторі, низка з них стосувалася саме українців.

Дуже часто іноземні працівники не знають усіх своїх прав, а також не знають, куди звертатися за допомогою або інформацією.

До того ж, люди, які звертаються до служби підтримки, рідко є членами профспілки. Якщо працівники не мають належних мовних навичок або колишніх зв'язків, то покладаються на інформацію, отриману від роботодавця.

«Найчастіше вони навіть не знають, з якою компанією підписали контракт і про що домовилися», – зазначає представниця організації Rikosuhripäivistys Катаріна Іскала-Бломстер.

Вона додала, що обмеження прав іноземних працівників у трудовій діяльності є проблемою, яка загострюється. За її словами, діапазон таких випадків широкий, але деякі речі повторюються.

«Працівники працюють більше часу. У найгірших випадках, не мають вихідних чи лікарняних. Їм платять менше, ніж обіцяли, затримують зарплату або віднімають із неї вигадані витрати», – пояснила експерт.

Повідомляється, що були випадки, коли на будівельних майданчиках, працівників які приїхали з України, необґрунтовано перекваліфікували на підприємців. А з деяких навіть могли стягувати гроші за оформлення посвідки на проживання або окрему плату за найм. У Фінляндії стягування плати за послуги з працевлаштування незаконне.

Іммігранти, які проживають у центрах для прийому біженців, перебувають у хорошому положенні у доступі до інформації.

«Наприклад, інформаційний пакет про фінське суспільство, випущений кілька років тому, також включає розділ зайнятості», - заявив спеціаліст Міграційної служби Кайса Ронту.

За його словами, центри прийому біженців отримали вказівку розповсюджувати інформацію серед усіх нових клієнтів.

Крім того, ці матеріали поширюються серед біженців, які подали заяву на тимчасовий захист, але проживають у приватному житлі. Значна частина українців, які прибули до Фінляндії, мешкають у приватному житлі.

Однак, проблема в тому, що не всі біженці охоплені системою прийому, а центри прийому не мають бази даних, щоб зв'язатися з людьми.

Читайте також: Фінляндія анонсувала найбільший пакет допомоги для України. Там важка артилерія

У деяких країнах завершуються гуманітарні програми для українців, і біженці першої хвилі змушені тимчасово перетворитися на емігрантів: самостійно шукати житло та оплачувати його, шукати роботу, влаштовувати дітей у садки, школи. Це нелегко. Чи повернуться вони в Україну після закінчення війни? Читайте про це у статті Оксани Панкової «Залишитися чи повернутися».