Якщо ще у 2019 році менше одного з п'яти українських працівників у Польщі оцінювали своє знання польської мови як хороше або (набагато рідше) дуже хороше, то до кінця минулого року відсоток таких вказівок зріс майже до половини – йдеться у звіті агентства з працевлаштування EWL Group, пише газета Rzeczpospolita.
У звіті наведено дані онлайн-опитування, яке провели наприкінці грудня. Соціологи опитали репрезентативну групу з 600 іммігрантів з різних регіонів України. Проте очевидно (як показують й інші опитування українських працівників), що дедалі більшу групу серед них складають добре освічені люди.
Не лише робітники
Автори у звіті кажуть, що українці, хоч і домінують серед короткострокових, сезонних працівників, все частіше шукають у Польщі не лише випадкову, сезонну роботу, а й довгострокову роботу за спеціальністю.
Згідно з даними Міністерства сім'ї та соціальної політики (MLSP) Польщі, кількість дозволів на роботу, виданих іноземцям у Польщі, збільшилася минулого року до більш ніж 504 тисяч (більш ніж на одну п'яту порівняно з 2020 роком). Більшість із них дісталася українцям.
“Наприкінці третього кварталу у Польщі було зафіксовано 153,5 тис. вакансій. Без іноземців це число могло б бути навіть утричі чи чотири рази вищим", - наголошує Анджей Кубисяк, заступник директора Польського економічного інституту (PIE).
За даними торішнього дослідження EWL Group, вже понад дві третини економічних іммігрантів з України працювали у Польщі відповідно до раніше набутої кваліфікації. Це на третину більше, ніж два роки тому. Дані Міністерства праці та соціальної політики свідчать про те, що кількість дозволів на роботу, виданих іноземцям, які обіймають посади фахівців та керівників, зростає. Кількість дозволів для фахівців зросла минулого року до 13,7 тис., а кількість дозволів для менеджерів досягла майже 3,4 тис. В обох випадках це більш ніж на чверть більше, ніж у попередньому році.
Дійсно, більша частина учасників опитування EWL Group працювали у будівництві, логістиці чи промисловості, але 11 відсотків були зайняті в адміністрації чи ЗМІ, а кожен десятий мав справу з ІТ, освітою чи технічною діяльністю.
“Співробітники з України все частіше обіймають важливі посади у компаніях різних галузей. Також у нашій компанії є кілька менеджерів іноземців, які відповідають за ключові напрями розвитку”, - запевняє Анджей Коркус, президент EWL Group. Він додає, що завдяки близькості мов українські працівники часто можуть ефективно спілкуватися польською вже через рік, а маючи досвід роботи в секторах, пов'язаних з обслуговуванням клієнтів, вони освоюють польську мову ще швидше та ефективніше, що підвищує їхню цінність на ринку праці. За словами голови EWL Group, у Польщі чітко бачать еволюцію транскордонної міграції, яка з кожним роком стає дедалі зрілішою.
Ця зрілість виявляється у зростаючому бажанні іммігрантів з України відкрити свій бізнес у Польщі (відсоток таких планів зріс за останні два роки з 28% до 42%) і переїхати сюди на більш тривалий термін. Три чверті респондентів позитивно оцінюють своє рішення працювати в Польщі та рекомендували б її своїм родичам та друзям.
Стабільність важлива
Понад шість із десяти респондентів були б раді прожити в Польщі хоча б кілька років, і та сама група хотіла б, щоб їхні діти жили в Польщі постійно. Проте 55% опитаних зізналися, що під час пандемії вони шукали роботу в інших країнах, найчастіше у Німеччині, Канаді та Великій Британії. Ці країни перевищують Польщу за рівнем зарплати.
На думку експертів, поправка до закону про іноземців, що набула чинності наприкінці січня цього року, має допомогти стабілізувати імміграцію. Він запроваджує низку спрощень у процедурах, що стосуються дозволів на тимчасове проживання та роботу в Польщі. Термін допустимої роботи з так званому дозволу для працівників зі Сходу також збільшено з 6 до 24 місяців. За словами Анджея Коркуса, можливість працевлаштування та перебування у Польщі протягом двох років на підставі простої декларації та ліміт двомісячного очікування картки резидента зміцнює польські позиції в очах потенційних іноземних працівників. Це також важлива зміна для економіки, оскільки може призвести до збільшення витрат грошей, зароблених у нашій країні.
"При тривалому перебуванні тенденція витрачати майже всі зароблені гроші на перекази сім'ям дещо знижується", - наголошує Анджей Кубисяк.