UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українські спецслужби можуть стояти за ударом по ПВК “Вагнера” у Судані - CNN 

Операція мала нехактерний для африканського регіону характер. 

Українські спецслужби, ймовірно, стоять за серією ударів безпілотників і наземною операцією проти підтримуваного ПВК “Вагнера” ополчення поблизу столиці Судану. Як пише CNN із посиланням на джерело серед українських військових, операція була роботою «не суданських військових». На питання про те, чи стоїть Київ за нападами, джерело лише зазначило, що «відповідальність, ймовірно, покладена на українські спецслужби».

Операція включала серію нападів на воєнізоване угруповання Сили швидкої підтримки (RSF), яке, як вважають, отримує допомогу від російської ПВК “Вагнера”, у боротьбі проти суданської армії за контроль над країною.

Видання зазначає, що не змогло незалежно підтвердити причетність України до серії ударів, але відеоматеріали, отримані CNN, показали характерні ознаки атак безпілотників в українському стилі.

Зокрема у восьми ударах брали участь два загальнодоступні безпілотники DJI MAVIC 3, які широко використовуються Збройними силами України. Також незвичною для Судану та загалом африканського регіону була тактика удару, коли дрони атакують ціль напряму. 

Україна офіційно не повідомляла про причетність до нападів, які були зняті на відео з дронів. Частини цих відео циркулюють у соціальних мережах із четверга. Кадри наземної операції раніше не публікувалися.

Високопоставлене суданське військове джерело заявило виданню, що  «нічого не знає про українську операцію в Судані» і не вірить, що це правда.

Офіційні особи США, зазначили, що не знали про ймовірний інцидент і висловили здивування припущенням, що удари та наземну операцію могли провести українські сили.

Читайте також: Війна у Судані дедалі більше нагадує початок спустошення Сомалі – ЗМІ

Водночас, на відео, на якому видно монітор контролера дрона, видно текст англійською та українською мовами, зокрема «Зупинити» або «stop». Оператора безпілотника, який виглядає іноземцем, також можна побачити у відображенні диспетчера, але він одягнений у балаклаву, і його не можна ідентифікувати.

CNN також визначило геолокацію наземної операції, але не змогла незалежно перевірити дату зйомки відео. Мова йде про удари по мосту Шамбат, який з'єднує Омдурман і Хартум та збігається з повідомленнями в соціальних мережах про напад 8 вересня.

За даними високопоставленого суданського джерела, ці удари були завдані лише через два дні після того, як «Вагнер» сприяв доставці великого конвою зброї до Судану через гарнізон RSF в Аль-Зуруг, на південному заході країни біля кордону з Чадом. Чиновник повідомив CNN, що велика кількість транспортних засобів, у тому числі кілька вантажівок із зброєю Вагнера, прибула до Зуруга 6 вересня. 

Двоє чадських військових інформаторів розповіли CNN, що конвой пройшов через Чад до Зуруга, що сигналізує про розширення сфери впливу Вагнера в Африці, яка, як відомо, включає Малі, Судан, Центральноафриканську Республіку та Лівію .

Шість ударів безпілотників завдали ударів по пікапах, що рухалися по мосту Шамбат. Вісім інших атак вразили припарковані транспортні засоби, будівлі та озброєних людей в Омдурмані та західному передмісті Омбада, де протягом останніх тижнів суданська армія здійснила серію повітряних нальотів на позиції RSF. 

Читайте також: WP: Росія може багато втратити в Судані, якщо помилиться зі ставкою

«Вагнер» має значну присутність у ЦАР, а також у значній частині східної Лівії, яка межує з Суданом, і де генерал-ренегат Халіфа Хафтар контролює величезні території.

«Близько 90% зброї “ополченців” надійшло від «Вагнера», — повідомило CNN високопоставлене суданське джерело, додавши, що постачання зброї «Вагнером» до RSF не припиняються, незважаючи на смерть лідера групи найманців Євгєнія Пригожина та його заступника Дмітрія Уткіна в авіакатастрофі 23 серпня.

Аналітики та дослідники припускають, що Кремль консолідував контроль над діяльністю угруповання найманців в Африці в рамках ширших зусиль з приєднання угруповання до міністерства оборони Росії після невдалого заколоту Пригожина в червні.

Водночас видання зазначає, що воюючи з Росією, Київ надає стратегічного значення поглибленню зв’язків за кордоном, зокрема між африканськими країнами. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба за останній рік здійснив три поїздки на континент, відвідавши понад 10 країн.

«Росія дуже сильно намагається утримати країни у своїй орбіті за допомогою примусу, підкупу та страху… Наша стратегія полягає не в тому, щоб замінити Росію, а в тому, щоб звільнити Африку від російської влади», — заявив в нещодавньому інтерв'ю міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.