В американському уряді розробляють плани евакуації своїх громадян з Тайваню на випадок можливого військового конфлікту з Китаєм за острів, повідомляє видання The Messenger.
За словами високопоставленого співробітника американської розвідки, який говорив на умовах анонімності, оскільки не був уповноважений обговорювати ці плани, робота над ними ведеться вже щонайменше півроку, і «вона посилилася за останні два місяці» через «підвищений рівень напруженості».
Джерело, знайоме з цим питанням, назвало вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року поштовхом до планування. «Україна змусила переглянути плани», – сказав він.
Уряд США не обговорював підготовку публічно. Державний департамент відхилив прохання про коментар. Речник Пентагону підполковник Мартін Майнерс відмовився безпосередньо коментувати плани, але сказав: «Ми не вважаємо конфлікт у Тайванській протоці неминучим».
За словами одного з джерел, процес планування замовчується, тому що це чутлива тема для тайванського уряду. Загалом, один колишній співробітник Державного департаменту сказав: «Навіть розмови [про план евакуації] змушують людей думати, що щось може відбуватися, навіть якщо це просто обережне планування».
Станом на 2019 рік понад 80 000 американців перебували на Тайвані, який останніми роками зіткнувся зі зростаючою загрозою з боку Китаю. Деякі американські чиновники заявили, що вторгнення може відбутися найближчими роками, тоді як інші чиновники і експерти сумніваються, що китайський уряд застосує силу, щоб виконати свою давню обіцянку «возз'єднатися» з Тайванем.
Як повідомили джерела The Messenger, деталі американських планів усе ще опрацьовуються, в тому числі, куди можуть бути евакуйовані громадяни США, якщо це буде визнано необхідним. Усі погоджуються: будь-яка евакуація з Тайваню спричинить численні проблеми.
«Фізична географія Тайваню є важливим фактором», – сказало одне з джерел, додавши, що між будь-якими двома точками часто існує лише один основний маршрут, а численні тунелі гірського острова можуть стати перешкодою для евакуації. Якщо буде оголошено про евакуацію, цілком ймовірно, що сотні тисяч інших іноземців на Тайвані та тайванців – також опиняться на цих дорогах.
На Тайвані головні аеропорти розташовані на західному узбережжі острова, що виходить до Китаю, і цілком можуть бути атаковані в разі вторгнення. Замість комерційних літаків можна було б відправити зафрахтовані судна, але знову ж таки, війна зробить цей варіант складним, якщо не неможливим.
Уряди інших країн вже розробили плани евакуації з Тайваню або перебувають у процесі розробки – в тому числі Індонезія, яка має близько 300 тис. громадян на Тайвані. Офіційні особи з Філіппін, які мають близько 150 тис. громадян на Тайвані, також заявили, що в них є плани на випадок надзвичайних ситуацій. А минулого року Японія і Тайвань почали переговори про план евакуації японських громадян.
Нагадаємо, що аналітики Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) вважають, що Китай залишається головним довгостроковим викликом діючому міжнародному порядку і немає жодних доказів того, що невдале вторгнення Росії в Україну змінило думки Пекіна щодо часових меж або методології будь-якого потенційного нападу на Тайвань.
4 червня Індо-Тихоокеанське командування США заявило, що китайський есмінець порушив правила руху в міжнародних водах та ледь не зіштовхнувся із американським кораблем USS Chung-Hoon у Тайванській протоці.