UA / RU
Підтримати ZN.ua

Угорщині загрожує розплата з ЄС за корупцію, яка може коштувати їй мільярди

Рішення щодо Угорщини може бути ухвалене вже 18 вересня.

Після виступу на угорському фестивалі Sziget минулого місяця поп-зірка Джастін Бібер влаштував грандіозну вечірку для своєї команди у розкішному палаці 19 століття, що належить зятю прем'єр-міністра країни.

Для критиків прем'єр-міністра Віктора Орбана цей палац є уособленням корупції, кумівства та щедрості, в яких популістського лідера та його уряд звинувачували упродовж багатьох років.

Тепер це може коштувати Угорщині мільярди євро втраченого фінансування з скарбниці Європейського Союзу.

Читайте також: ЄС може скоротити фінансування Угорщини через побоювання щодо корупції — Bloomberg

Колишній член правлячої партії Орбана "Фідес", Акош Хадхазі залишив націоналістично-популістську партію у 2013 році, усвідомивши, що, за його словами, у центральноєвропейській країні формується клієнтелістська система безконтрольної корупції.

"Коли "Фідес" прийшла до влади, я все більше й більше бачив, що по всій країні почала розвиватися система, головним завданням якої було вкрасти якнайбільше грошей Європейського союзу", - сказав Хадхазі в інтерв'ю The Associated Press.

Читайте також: В Чехії допускають можливість виходу Угорщини з ЄС

Тепер на Орбан чекає розплата з ЄС, який, схоже, збирається накласти фінансові санкції на його уряд у зв'язку з корупцією та передбачуваними порушеннями законності. Це коштуватимуть Будапешту мільярди євро, що підірве і так слабку економіку Угорщини.

Європейська комісія протягом майже десяти років звинувачує Орбана у демонтажі демократичних інститутів, встановленні контролю за ЗМІ та утиску прав меншин. Орбан, який перебуває при владі з 2010 року, заперечує ці звинувачення.

Кульмінацією давнього конфлікту може стати неділя, коли комісія, як очікується, оголосить про скорочення фінансування Угорщини, одного з найбільших нетто-бенефіціарів 27 країн ЄС, якщо країна не змінить курсу.

Петер Креко, директор аналітичного центру "Політичний капітал", що базується в Будапешті, сказав, що ЄС, схоже, посилює свою позицію щодо Орбана після того, як попередні дисциплінарні заходи не змогли змусити самого довготривалого лідера Європи підкоритися його цінностям.

"Інститути ЄС навчаються повільно, але вони навчаються. Все більше людей у Комісії та в Європейському Союзі знають про тактику обману Угорщини на переговорах, а також про природу угорського політичного режиму", - сказав Креко.

Хоча незрозуміло, скільки грошей втратить Угорщина, скорочення коштів з її частки 22 мільярди євро в бюджеті ЄС на 2021-27 роки може торкнутися близько 70% фінансування низки програм.

Багато потенційних скорочень пов'язані з державними закупівлями – придбанням державою товарів та послуг або реалізацією проектів за рахунок бюджету ЄС.

За словами Хадхазі, безконтрольне фінансування таких закупівель дозволило уряду Орбана направити великі суми грошей ЄС у бізнес політично пов'язаних з ним структур.

"На таких речах було зроблено величезні статки, і вони, по суті, є джерелом цього дивовижного розкішного особняка позаду нас", - сказав Хадхазі про замок у місті Тура. — Система полягає в тому, що її щупальця… перебувають у вищих ешелонах влади».

У службовій записці комісара ЄС також вказується на порушення у державних закупівлях в Угорщині та на "збільшення шансів на перемогу політично пов'язаних компаній".

Хадхазі, який розслідував та задокументував сотні випадків передбачуваної корупції, відвідав кілька місць, де, на його думку, неправомірно використовували кошти ЄС.

Одним із них було місце запланованої серверної ферми під Будапештом, де, за словами уряду, зберігатимуться найважливіші дані держави.

Отримавши понад 50 мільйонів доларів США із коштів ЄС, будівництво об'єкта, яке було доручено компанії, що належить другу дитинства Орбана, який є найбагатшою людиною Угорщини, розпочалося у 2016 році, а завершення будівництва було заплановано наступного року.

Але коли Хадхазі відвідав будмайданчик у середу, на місці, де планувалося побудувати серверний парк, стояв лише бетонний кістяк. За його словами, це є ознакою того, що кошти, можливо, були використані не за призначенням.

"Весь процес — це шарада", — сказав Хадхазі про угорський процес державних закупівель, який, як правило, повинен включати конкуренцію між кількома компаніями, які беруть участь у тендері. — На самому початку вирішується, хто може перемогти, а наприкінці вирішується, хто виконуватиме роботу».

Він вказав на випадок з Іштваном Тиборчем, власником замку в Турі, який одружений із дочкою Орбана. Європейське бюро боротьби з шахрайством виявило серйозні порушення при виділенні коштів компанії, якою він володів.

В результаті розслідування бюро ЄС вимагало повернути понад 40 мільйонів євро. Зрештою, суму було виплачено угорськими платниками податків, а не компанією Тиборча. Розслідування цієї справи угорською владою було припинено через відсутність доказів злочину.

Тіборч був 36 найбагатшою людиною Угорщини цього року, згідно з аналізом Forbes Hungary.

Уряд Орбана нещодавно доклав примирливих зусиль, щоб розблокувати майже 6 мільярдів євро у фондах відновлення після пандемії, які ЄС блокував через корупційні проблеми, і запобігти подальшому скороченню частки Угорщини в бюджеті ЄС.

Раніше цього місяця угорський уряд пообіцяв створити власну антикорупційну агенцію. За повідомленнями, воно підготувало додаткове законодавство щодо підвищення прозорості державних закупівель.

Однак Європейська комісія стикається з тиском з боку законодавців ЄС, які потребують повного дотримання правил боротьби з корупцією та вимог верховенства закону. У резолюції, ухваленій у четвер переважною більшістю голосів, Європейський парламент заявив, що уряд Угорщини перетворився на "гібридний режим електоральної автократії", який більше не може вважатися демократичним.

Міністерство юстиції Угорщини не відповіло на прохання про коментар. Виступаючи в п'ятницю в Сербії, Орбан назвав резолюцію "жартом" та заявив, що консервативні погляди його уряду є причиною жорсткої позиції ЄС.

На думку аналітиків, сумнівно, що уряд Орбана має намір серйозно змінити свої погляди.

У 2021 році уряд Угорщини відмовився від вступу до Європейської прокуратури - незалежного органу ЄС, завданням якого є боротьба зі злочинами, які торкаються фінансових інтересів блоку. Воно стверджувало, що приєднання буде рівносильним втраті національного суверенітету.