UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Єревані назвали войовничі заяви Баку шантажем

У Вірменії звикли до войовничих заяв з Баку. Останні гучні слова вважають черговим шантажем.

У Баку знову заговорили про війну. Помічник азербайджанського президента з суспільно-політичних питань Алі Гасанов сказав, що штучне зволікання з мирним урегулюванням вірменсько-азербайджанського конфлікту робить неминучим воєнний сценарій розв'язання проблеми.

Як відзначає у своєму матеріалі оглядач DT.UA Володимир Кравченко, ці слова високопоставленого чиновника адміністрації президента Азербайджану пролунали на тлі постійних перестрілок на лінії зіткнення вірменських і азербайджанських військ у Нагірному Карабаху. Але в Єревані досить спокійно сприйняли погрозу, оцінивши її як шантаж. За словами місцевих політологів, це вже не вперше, коли в Баку потрясають сокирою війни.

"У вірменському суспільстві виробився імунітет на такі заяви азербайджанських офіційних осіб. Вони лунають постійно", - сказав DT.UA керівник Аналітичного центру з питань глобалізації та регіонального співробітництва (АЦГРС) Степан Григорян. Його думку поділяє і колишній керівник вірменської Служби національної безпеки Давид Шахназарян. Він вважає, що "в Азербайджані сильна не "партія війни", а "партія пропаганди війни". Алієву бракує політичної мужності як для змістовних переговорів, так і для війни".

Вірменські експерти вважають малоймовірним початок воєнних дій через Нагірний Карабах найближчим часом. І не тільки тому, що впали ціни на нафту й економіка Азербайджану слабшає. Баку, якщо вдасться до воєнних дій у невизнаній республіці, втратить політичну підтримку у світі. До того ж велика ймовірність того, що за сплеском патріотизму серед азербайджанців і зміцненням популярності Ільхама Алієва після початку воєнних дій може настати дестабілізація ситуації в самому Азербайджані, якою можуть скористатися ісламські радикали.

Азербайджанський політолог Лейла Алієва вважає, що за войовничими меседжами помічника Ільхама Алієва криється спроба Баку пожвавити переговори щодо нагірнокарабаської проблеми. "Це демонстрація прямої залежності ускладнення ситуації від провалу або відсутності прогресу в переговорному процесі. Це покладання відповідальності на посередників і, звісно ж, бажання їх підстьобнути", - сказала в коментарі для DT.UA Лейла Алієва.

На думку азербайджанського політолога, такі заяви - це прагнення підсилити позиції Азербайджану і натиснути на Вірменію, оскільки "припинення вогню було досягнуто в ситуації асиметрії - окупації азербайджанських територій. Але ніхто з посередників у переговорному процесі не намагається це якось компенсувати. Наприклад, шляхом тиску на Вірменію", - вважає Лейла Алієва.

Переговори щодо врегулювання нагірнокарабаської проблеми вже давно зайшли в глухий кут. Вірмени й азербайджанці обвинувачують одне одного в небажанні йти на поступки. Каменем спотикання у переговорах щодо Нагірного Карабаху є статус цього регіону. Якщо в Баку говорять про територіальну цілісність Азербайджану, то в Єревані - про право нації на самовизначення. "Азербайджан ніколи не погодиться із втратою своїх земель", - укотре повторив офіційну позицію Баку Алі Гасанов.

Докладніше читайте в матеріалі Володимира Кравченка "Шантаж війною" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".