UA / RU
Підтримати ZN.ua

У США заявили, що в них достатньо ядерної зброї для стримування Росії та Китаю

У Пентагоні вважають, що Китай може втричі збільшити свій ядерний арсенал до 2035 року 

Сполученим Штатам не потрібно більше ядерної зброї для стримування об'єднаних сил Росії і Китаю через свій передовий військовий потенціал, заявив у п'ятницю радник з питань національної безпеки США Джейк Салліван, передає Reuters. 

Салліван також заявив, що Вашингтон буде дотримуватися обмежень на стратегічні ядерні озброєння, встановлених новим Договором про стратегічне наступальне озброєння (СНО) від 2010 року, до закінчення терміну дії договору в 2026 році, якщо Росія зробить те ж саме, і він прагне до переговорів з контролю над озброєннями як з Москвою, так і з Пекіном.

Його промова перед адвокаційною групою Асоціації з контролю над озброєннями стала останньою увертюрою США до своїх головних геополітичних суперників, щоб допомогти усунути те, що він назвав «великими тріщинами» в глобальній системі, яка десятиліттями створювалася для запобігання ядерній війні. Москва і Пекін поки що відкинули ці пропозиції.

Читайте також: The Hill: У Росії не лишилося нічого, що вона могла б кинути проти України, окрім ядерної зброї

Китай, який перебуває в напруженому протистоянні зі Сполученими Штатами щодо Тайваню, розширюючи свій ядерний арсенал, відмовився брати участь у діалозі з Вашингтоном щодо зменшення ризику конфлікту. Пентагон заявляє, що Китай, ймовірно, більш ніж потроїть свій ядерний арсенал – до 1 500 боєголовок до 2035 року.

Росія, яка погрожувала застосувати ядерну зброю у війні проти України, в лютому заявила, що призупиняє участь у новому Договорі СНО, і Вашингтон засудив цей крок як «безвідповідальний і незаконний».

Першого червня Сполучені Штати припинили обмін інформацією з РФ, передбачений договором, дію якого Росія зупинила на початку цього року. Останній американо-російський договір про контроль над стратегічними наступальними озброєннями, Новий СНО, обмежував кількість стратегічних ядерних боєголовок, які сторони можуть розгорнути, на рівні 1 550 одиниць. Він також обмежує кількість ракет наземного і підводного базування і бомбардувальників для їх доставки 700 одиницями.

Читайте також: Неможливо перемогти ядерну Росію так, як перемогли Німеччину під час Другої світової війни — Фукуяма

За словами Саллівана, США переслідують «нові стратегії» для боротьби у нову епоху, включаючи модернізацію своїх ядерних сил і розробку передових звичайних озброєнь, таких як гіперзвукові ракети, «які будуть підтримувати нашу армію протягом десятиліть».

З розширенням ядерного арсеналу Китаю Сполучені Штати вперше можуть зіткнутися з двома великими ядерними суперниками там, де раніше вони стикалися лише з Росією. Але, за словами Саллівана, передові військові можливості США і зміцнення альянсів можуть стримати конфлікт з ними обома.

«Сполученим Штатам не потрібно збільшувати свої ядерні сили до рівня, який би перевершував сукупні сили наших конкурентів, щоб успішно їх стримувати. Також Сполученим Штатам не потрібно розгортати все більш небезпечні ядерні озброєння для підтримання стримування», – сказав Салліван, додавши що стримування про якість, а не про кількість.

Читайте також: Аналітики не вважають розміщення ядерної зброї у Білорусі реальною ескалацією

Радник зазначив, що США прагнуть розпочати без попередніх умов переговори з Китаєм про зменшення ризику конфлікту і дискусії з Росією щодо пакту про обмеження стратегічних озброєнь, який замінить СНО, коли його термін дії закінчиться в лютому 2026 року.

«Замість того, щоб чекати вирішення всіх наших двосторонніх розбіжностей, Сполучені Штати готові залучити Росію до управління ядерними ризиками і розробки системи контролю над озброєннями після 2026 року», – сказав Салліван. – «Тип обмежень, на які Сполучені Штати можуть погодитися після закінчення терміну дії договору, звичайно, залежатиме від розміру і масштабу нарощування Китаєм своїх ядерних озброєнь. Ось чому ми також готові до взаємодії з Китаєм без попередніх умов».

Читайте також: Кожен другий українець вважає за необхідне відновити ядерний потенціал України. Наслідки громадян не лякають

Нагадаємо, що США з першого червня припинили надавати Росії інформацію, якою країни обмінювалися в рамках Договору про стратегічне наступальне озброєння. РФ припинила передавати такі дані ще 28 лютого.

У травні Держдеп заявив, що США тримають розгорнутими 1 419 ядерних боєголовок, розміщених на 662 ракетах наземного і підводного базування, а також важких бомбардувальниках. 

Станом на початок травня розвідувальне співтовариство США оцінювало можливість застосування ядерної зброї Росією як «дуже малоймовірне», а у Міноборони України взагалі поставили під сумнів стан ядерної зброї РФ.