UA / RU
Підтримати ZN.ua

У США заговорили про призупинення навчання турецьких пілотів польотів на F-35

Міністр військово-повітряних сил США Хезер Вілсон сумнівається, що F-35 потраплять в руки країні, яка має С-400.

Новітні винищувачі п'ятого покоління F-35, замовлені Туреччиною, можуть опинитися без пілотів у зв'язку з твердим наміром Анкари довести до кінця оборудку з придбання у РФ зенітних ракетних систем С-400 "Тріумф", так як влада США всерйоз почала вивчати перспективу припинення підготовки турецьких пілотів для цих літаків, 28 травня повідомило інформаційне агенство Reuters.

Ще в середині травня міністр військово-повітряних сил США Хезер Вілсон підтверджувала, що ВПС США продовжують навчати пілотів ВПС Туреччини навичкам поводження з новітніми винищувачами на авіабазі Люк, штат Арізона.

Однак, додала Вілсон, вона сумнівається в тому, що влада США підуть на передачу F-35 країні, яка має на озброєнні С-400 – комплекси, які, як вважають у Вашингтоні, створювалися в тому числі для ефективного ураження F-35.

22 травня американський телеканал CNBC з посиланням на власні джерела повідомив, що США дали Туреччині два тижні на відмову від покупки ЗРК С-400 у Росії, пригрозивши виключити Анкару з програми F-35.

Вважається, що постачання літаків F-35 Туреччині заморозили саме через закупівлю останньою комплексів С-400 - у США побоюються, що російські військові фахівці при розміщенні систем ППО у Туреччині можуть досконально вивчити всі сильні і слабкі сторони новітнього винищувача. Втім, навіть якщо і так, то Конгрес запізнився, так як два винищувачі Туреччина від США отримати усе-таки встигла.

Раніше державний секретар США Майк Помпео пригрозив Туреччині санкціями за намір придбати російські ракетні системи "земля-повітря". Помпео нагадав голові МЗС Туреччини Мевлюту Чавушоглу, що система С-400, радари та ракетні батареї не будуть інтегровані із силами союзників НАТО в Анкарі.

29 грудня 2017 року Туреччина і РФ підписали кредитну угоду в межах угоди про постачання зенітно-ракетних комплексів С-400. Це перша країна НАТО, яка купує російську систему протиповітряної оборони. Сам контракт на поставку комплексів був укладений у вересні.

Вартість угоди про купівлю двох батарей С-400 становить 2,5 мільярда доларів. При цьому більша частина суми - 55% - буде покрита за рахунок російських кредитних коштів. Решту 45% Анкара виплатить у вигляді авансу. Перші постачання було заплановано на березень 2020 року.

Однак 7 вересня 2018 року російські ЗМІ з посиланням на коментар директора Федеральної служби з військово-технічного співробітництва Дмитра Шугаєва повідомили, що постачання до Туреччини російських систем протиповітряної оборони С-400 "Тріумф" відбудеться зі значним випередженням графіка - у середині 2019 року.