UA / RU
Підтримати ZN.ua

У США вирішили запропонувати Грузії військову та торговельну допомогу, але є умови

У Конгресі США представлять законопроєкт, який надасть підтримку Грузії за умови виконання «ключових політичних критеріїв»

У Сполучених Штатах вирішили розглянути можливість надання Грузії великої військової та торговельної допомоги в обмін на припинення антидемократичного дрейфу в бік Росії, який посилився з ухваленням грузинським парламентом «закону про іноагентів», аналогічного російському. 

Згідно з умовами законопроекту, який цього тижня буде представлений у Конгресі конгресменом-республіканцем від Південної Кароліни Джо Вілсоном, США розпочнуть переговори з Грузією про відкриття «надійного преференційного торговельного режиму», а також лібералізацію візового режиму – за умови виконання ключових політичних критеріїв, повідомляє POLITICO, яке ознайомилося із законопроєктом Вілсона. 

Читайте також: Законопроект Грузії про «іноземних агентів» стосується і приватних осіб — таємна поправка

Законопроєкт уповноважує чиновників розробити пакет військової підтримки для Грузії, включаючи «надання обладнання для безпеки та оборони, яке ідеально підходить для територіальної оборони від російської агресії, а також супутні елементи навчання, технічного обслуговування та підтримки операцій».

Передбачається, що ця програма буде активована лише в тому випадку, якщо США підтвердять, що «Грузія продемонструвала значний і стійкий прогрес у відродженні демократії, про що свідчать, як мінімум, чесні і вільні вибори і збалансоване передвиборче середовище».

Конгресмен Вілсон є головою Комісії з безпеки і співробітництва в Європі, незалежної урядової установи США, яка стежить за свободою і демократією на всьому континенті. Його законопроект «MEGOBARI Act» (Акт про мобілізацію та розширення можливостей Грузії для зміцнення підзвітності, стійкості та незалежності) віддзеркалює застереження інших лідерів у Вашингтоні.

Читайте також: ЄС заморозить заявку Грузії на вступ, якщо вона прийме закон про іноагентів – Financial Times

Раніше прессекретар Білого дому Карін Жан-П'єр заявила, що якщо «закон про іноземних агентів» буде впроваджений, це «змусить нас фундаментально переоцінити наші відносини з Грузією».

Пізніше генеральний секретар правлячої партії Грузії «Грузинська мрія» й мер Тбілісі Каха Каладзе заявив, що влада у країні не боїться західних санкції й не допустить «українізації Грузії». 

Читайте також: Спецназ розганяє мітингувальників проти закону про "іноагентів" біля парламенту Грузії

Про можливі сценарії розвитку ситуації у Грузії на тлі ухвалення «закону про іноагентів», списаного з російського зразка, пише оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Куди веде «Грузинська мрія»: до Європи чи Росії?»