Сербська прогресивна партія (СПП) на чолі з прем'єром країни Александаром Вучічем перемагає на позачергових парламентських виборах у Сербії, набираючи близько 49,9% голосів виборців, про що свідчать попередні дані, засновані на підрахунку 82% бюлетенів, передало в понеділок, 25 квітня, сербське національне інформаційне агентство ТАНЮГ.
За даними Центру за вільні вибори і демократію, СПП може отримати абсолютну більшість в однопалатному парламенті, заручившись 145 місцями з 250 можливих.
При цьому Соціалістична партія Сербії під головуванням Івіци Дачіча набирає 11,6% голосів. Таким чином, її в парламенті представлятимуть близько 33 депутатів. У крайніх націоналістів - Сербської радикальної партії на чолі з Воїславом Шешелем, не так давно виправданим судом у Гаазі - близько 7,8% голосів (22 місця), Демократичної партії - 5,%. Слов'янофільські ідеї націоналістів знаходять широкий відгук у виборців. За даними останніх соцопитувань, понад 67% сербів виступали за союз з Росією і лише близько половини хотіли б приєднатися до ЄС.
Помірно націоналістична коаліція Демократичної партії Сербії і руху "Двері", а також прихильники прозахідного лібералізму - коаліція у складі Соціал-демократичної партії, Ліберально-демократичної партії і Ліги соціал-демократів Воєводини - отримують по 5% голосів відповідно.
Таким чином, за попередніми даними, у парламент увійдуть сім партій і політичних об'єднань, яким вдається подолати 5-відсотковий бар'єр.
46-річний Вучіч очолює уряд Сербії з квітня 2014 року. Він вже давно проводить курс на зближення з ЄС. При цьому спочатку нинішній прем'єр був ультранаціоналістом і соратником колишнього президента Югославії Слободана Мілошевича, померлого в гаазькій в'язниці під час судового процесу над ним у справі про військові злочини, нагадує агентство AFP. Довгий час Вучіч був протеже сербської ультранаціоналіста Воїслава Шешеля, який також перебував під судом в Гаазі за звинуваченням у військових злочинах. У 1993 році Вучіч вступив у Сербську радикальну партію Шешеля і швидко зробив там кар'єру. Прем'єр намагається вести переговори про зближення з ЄС, не забуваючи при цьому підкреслювати "традиційні дружні зв'язки" з Москвою.
4 березня президент Сербії Томіслав Ніколіч підписав указ про розпуск парламенту.
У січні прем'єр-міністр Сербії Олександр Вучіч заявив про проведення в країні дострокових парламентських виборів. За словами прем'єра, у разі перемоги на виборах його партія повинна використовувати новий чотирирічний термін для завершення необхідних для вступу в ЄС реформ.
Сербська "Прогресивна партія, очолювана Вучічем, виграла парламентські вибори у 2014 році. Через рік після голосування ця політсила як і раніше зберігає високий рейтинг. Оглядачі пов'язують рішення Вучича з намаганням якомога довше утримати владу.
Чергові парламентські вибори повинні були відбутися в Сербії в 2018 році.