UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Сербії набирають обертів масштабні протести: вимоги протестувальників і відповідь влади

Посилення карантину стало спусковим гачком акцій, які тривають в країні вже півтора роки.

У Сербії не вщухають протести, ініційовані бажанням влади посилити коронавірусний карантин. Окрім Белграда, акції відбулися у Новому Саді, Крагуєваці, Ніші та інших містах країни. Протестувальники вимагали відставки президента Александра Вучича та уряду, пише «Балканський оглядач».

Найбільш активними учасниками протестів є молодь. Протестувальники кидали в поліцію каміння, факели та пляшки, а також палили сміттєві контейнери.

У Белграді учасники акції вдруге спробували взяти штурмом будівлю парламенту. Попередня спроба відбулася у ніч на 8 липня, групі протестувальників вдалося прорвати кордон поліцейських та увійти всередину, втім, згодом правоохоронці виштовхали їх назовні.

У Новому Саді, головному місті автономного края Воєводина, мітингувальники напали на місцеву телекомпанію, місцеву адміністрацію та розгромили офіс правлячої «Сербської прогресивної партії», лідером якої є Александр Вучич. У Ніші закидали камінням відділок поліції.

Правоохоронці у відповідь застосували сльозогінний газ та спецзасоби. Під час зіткнень десятки людей з обох боків отримали травми, зокрема серйозні. Постраждали кілька знімальних груп телеканалів.

«Поводом для виступів стали плани влади посилити карантинні заходи в сербської столиці через стрімке поширення коронавірусу. Але з врахуванням того, що протестні акції проти діючої влади тривають в Сербії вже півтора року, головною вимогою протестувальників і на цей раз стала, як і раніше, відставка президента Вучича та уряду», - йдеться у матеріалі.

Владі закидають відсутність в країні демократії, економічну стагнацію та спроби «здати» Косово. І все це зараз – на тлі нездатності подолати епідемію коронавірусу.

Лідери опозиції Драган Джилас («Альянсу для Сербії») та Бошко Обрадович «Двері») активно закликають сербів долучатися до акцій протесту. Раніше опозиція не визнала червневі парламентські вибори, на яких перемогла партія Вучича, та заявила про нелегітимність майбутнього парламенту та уряду.

«Коронавірусне» підґрунтя протестів заперечує і влада. Міністр внутрішніх справ Сербії Небойша Стефанович ввечері 8 липня виступив на екстреній пресконференції, де наголосив, що метою протестів є спроба насильницького захоплення влади.

Міністр оборони Александр Вулін в телеінтерв'ю заявив, що йдеться не про протести проти запланованих карантинних заходів, а про спробу державного перевороту.

Президент Вучич виступив з екстреним зверненням, під час якого заявив про ознаки втручання в акції протесту спецслужб сусідніх держав. Але про що і кого саме йдеться, він, а згодом і голова МВС, пообіцяли надати інформацію згодом, після збору всіх доказів.

У Сербії зафіксовано понад 17 тисяч випадків коронавірусу, від ускладнень хвороби померла 341 людина. З початку травня в країні спостерігає зростання нових випадків COVID-19, його пік припав на кінець червня - початок липня. Опозиція критикує нові карантинні заходи, називаючи їх занадто жорсткими.

Вучичу та правлячій «Сербській прогресивній партії» закидають організацію мітингів на підтримку політсили напередодні парламентських та місцевих виборів 21 червня. Акції були масовими, а їх учасники не носили маски і не дотримувалися соціальної дистанції.

Голову держави також звинувачують у відмові переносити вибори (Сербія стала першою країною в Європі, яка наважилася провести їх в розпал пандемії), попри загрозу нового спалаху COVID-19. На думку опозиції, влада «намагається зацементувати свою автократію».